Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

Zagraj w filmie


Statyści pilnie poszukiwani!


Szanowni Państwo,
Jesteśmy agencją aktorską i castingową, która ma zaszczyt współpracować przy filmie „Gwiazdy” Jana Kidawy Błońskiego. Opowiada on o legendarnej drużynie Górnika Zabrze, z której wielu piłkarzy grało w reprezentacji Polski w jej najlepszych czasach.
Zdjęcia ruszają już 24 października w Zabrzu i trwać będą do końca stycznia 2015 roku. Do filmu poszukujemy ponad 300 osób do różnych ról statystów i epizodystów, w tym także dzieci.
Casting jest oczywiście bezpłatny.
Więcej informacji na plakacie obok.

 

Festyn szkolny 2014

 

„Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa”

PRZEKRACZAMY GRANICE

„Jak aktywnie i zdrowo spędzać wolny czas” – mogłeś się dowiedzieć na XV Festynie w Gimnazjum nr 1

Z całą pewnością uśmiech i dobra zabawa, pomimo niesprzyjającej pogody, były dewizą festynu odbywającego się 26 września w Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach. Głównymi bohaterami  festynu byli sami uczniowie, którym nie brakowało pozytywnej energii. Nie zabrakło także absolwentów - ich uczestnictwo to już tradycja. Dopisali zawsze niezawodni rodzice i dziadkowie, nauczyciele,  władze miasta, ksiądz proboszcz, znajomi - jednym słowem przyjaciele naszej szkoły. Mile widzianym gościem, którego niestety zabrakło, było obrażone chyba na nas słońce.

Festyn odbywał się w ramach realizowanego projektu polsko-czeskiego „Healthy Lifestyle”. Jego tytuł brzmiał: „Jak aktywnie i zdrowo spędzać wolny czas”. Atrakcjami święta szkoły były niezwykle kreatywne działania uczniów oraz  przygotowane przez poszczególne klasy stoiska ze smakołykami. Były słodycze, zdrowe napoje i soki, specjały śląskiej kuchni, okazały  tort,  grillowane kiełbaski oraz pieczone kartofle - a wszystko to okraszone wspaniałą muzyką, rytmicznymi tańcami, występami kabaretowymi. Zgrabnych tancerzy z „Jeziora  łabędzie” z pewnością nikt nie zapomni. Odbyły się także rozgrywki sportowe z udziałem naszych uczniów, kolegów z Opawy, nauczycieli i rodziców. Gwiazdą wieczoru - kończącą tegoroczny festyn - był zespół  „The Secret Project ”.

Wszyscy mamy ogromną nadzieję, że za rok odbędzie się kolejna edycja festynu, na której my zagościmy już jako absolwenci. Święto Pieczonego Kartofla zawsze dla wszystkich  jest wielkim wydarzeniem. Wierzymy, że za rok dopiszą nam również wspaniałe humory, ale tym razem zamiast deszczu  na niebie zagości  słońce.

Do zobaczenia za rok! Uczniowie klasy 3E

Całą sztuką w nauczaniu jest znalezienie dla każdego ucznia takiego zadania, w którym mógłby osiągnąć sukces. W ten dzień tak wielu z nich zaistniało czy to na scenie, czy w rozgrywkach sportowych, czy też w artystycznych dekoracjach lub w  jeszcze wielu innych działaniach, które można było zobaczyć w każdym miejscu szkoły. Gratuluję wszystkim nauczycielom!  A rodzice?! Ich zaangażowanie w kulinarnych popisach, pieczeniu kartofli, a także w wspieraniu uczniów zasługuje na uznanie. Wszystkim gościom, którzy nie bacząc na pogodę przybyli, też dziękuję i mam nadzieję, że był to czas pełen atrakcji. Co należy sądzić o absolwentach, często już studentach, którzy tak tłumnie przybywają do „starej” szkoły?

Uczniowie, komentując piątkowe wydarzenie, żałowali, że tak szybko się skończyło. Może jeszcze więcej konkursów, rozgrywek, muzyki, a może i tańce przy ognisku? Chcieli więcej i to jest najlepsze potwierdzenie, że było atrakcyjnie.

Nauczyciele i uczniowie z Czech też byli pod wrażeniem różnorodności i rozmachu przedsięwzięcia.

„Ważne jest, aby być razem” - ten wpis do kroniki jednego z rydułtowików najlepiej  oddaje ideę naszego „Kartofla”!

Alicja Kołodziej dyr. G1

Zobacz zdjęcia z festynu tutaj.

Więcej…
 

Trzymaj formę

Odżywiaj się zdrowo!

 

W ramach projektu edukacyjnego „Trzymaj formę” i akcji świetlicy uczniowie w dniu dzisiejszym (08.10.2014) mogli degustować zdrową sałatkę marchwiowo-jabłkową. Usłyszeli też audycję przypominającą zasady zdrowego odżywiania. Tego typu akcje będą odbywać się cyklicznie - raz w  miesiącu.

 

Kręcimy film o szkole

Z kamerą w G1

Poszukujemy osób, które lubią kręcić filmy, montować je no i mają ciekawe pomysły. Kompletujemy zespół, który przygotuje krótki scenariusz filmowy na temat Gimnazjum nr 1, no i oczywiście go zrealizuje pod opieką p. Anny Bobrowskiej. Jest to kolejne działanie w ramach programu Erasmus +. Nie czekaj! Już dziś zacznij działać! A Twoje szanse na wyjazd zagraniczny znacznie wzrosną!
Ochotnicy proszeni są o zgłoszenie się do p. Beaty Steuer do 15.10.2014 r.

 

Konkurs na logo projektu

"How innovative we can be together." / "Razem możemy być bardziej innowacyjni."


KONKURS

Lubisz poznawać nowych ludzi? Chciałbyś odwiedzić inne kraje? Znasz się na graficznych programach komputerowych? Zapraszamy Cię do udziału w konkursie na logo międzynarodowego projektu Erasmus +. Logo należy stworzyć w dowolnym programie graficznym, zapisać na płycie CD i dostarczyć p. Beacie Steuer do 15 października. Pamiętajcie, że naszymi partnerami są: Portugalia, Hiszpania, Litwa i Turcja, a hasło projektu brzmi: How innovative we can be together. Spośród projektów wybierzemy trzy najlepsze, a ich autorzy, będą mogli pochwalić się zaangażowaniem w działania projektowe, a tym samym zwiększyć swoje szanse na zakwalifikowanie się na wybrany wyjazd.
Osoby, które chcą przystąpić do konkursu, powinny do czwartku (9.10.2014 r.) zgłosić się do p. Beaty Steuer.

 

Powstanie Warszawskie

wystawa z okazji 70. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego

Warszawo walcz!


„Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,

Za każdy kamień Twój - stolico, damy krew!”

Któż nie zna tej bojowej pieśni napisanej przez S.R. Dobrowolskiego z muzyką Andrzeja Panufnika? Przez 63 dni 1944 r. towarzyszyła ona młodym ludziom walczącym na barykadach stolicy. Podobnie jak piosenka ze słowami słynnej „warszawskiej syrenki”- Krystyny Krahelskiej - pt. „Hej chłopcy, bagnet na broń!” napisana specjalnie dla żołnierzy „Baszty.” Pokolenie Kolumbów szło z nimi do walki i nucąc ich słowa - padając na twardy bruk okaleczonego miasta. Muzyka zagrzewała do boju, podtrzymywała upadającą nadzieję, dawała upust emocjom … na stałe zrosła się z ich służbą.
Rok 2014 to rok wielkich rocznic historycznych - w tym 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r. powstanie było największą akcją zbrojną europejskiego ruchu oporu. Wzięli w niej udział żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, harcerze,  Warszawiacy. Stała się ona przykładem bohaterstwa, patriotyzmu i poświęcenia Polaków. I choć wydarzenia te są tak odległe od obecnych czasów, ideały i wartości, których bronili warszawscy bojownicy wolności - nadal przemawiają do współczesnego pokolenia, są ważne i autentyczne.
Chcąc upamiętnić rocznicę zakończenia Powstania przypadającą na 2 października, panie K. Ziembicka i E. Skaba zorganizowały happeningowe spotkanie historyczne połączone z wystawą plakatów wykonanych przez uczniów p. J. Frelich.

Więcej…
 

Dzień chłopca

 

Dzień Chłopca

Szkoła jaka jest - każdy wie: skupia w sobie wszystko, co spotykamy w codziennym  życiu. Tu powaga wiedzy miesza się z młodzieńczą radością i beztroską - szczególnie wtedy, gdy świętujemy dni nie zaznaczone w kalendarzu na czerwono, mimo to traktowane jak święto wymagające wyjątkowej uwagi.
Tradycyjnie więc w naszej szkole obchodzimy dość hucznie Dzień Chłopca. W tym to czasie nasi mężczyźni są adorowani (a, niech tam!) przez swoje klasowe koleżanki.
W trakcie lekcji odbywa się oczywiście apel, podczas którego są oni poddawani różnorakim próbom. W tym roku - przed oczami szanownego jury złożonego z przedstawicieli grona pedagogicznego i uczniów przewinęli się przedstawiciele wszystkich klas, aby rywalizować ze sobą i uzyskać zaszczytny tytuł supermana gimnazjum. Chłopcy musieli się nieźle natrudzić, aby go zdobyć. Kandydaci na początku musieli zaprosić dziewczynę na randkę, następnie ją uczesać i wyznać miłość w romantycznym wierszu.

Więcej…
 

Lekcje zooloii

LEKCJE ZOOLOGII NA ŻYWO

 

9 października 2014 roku odbędą się ciekawe zajęcia z biologii – lekcja zoologii na żywo. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas II i prowadzone będą przez Pana Andrzeja Pająka, który jest stałym gościem naszej szkoły. Nieodłączną tematyką zajęć jest ochrona zwierząt, ze wskazaniem na gatunki występujące w Polsce, a także ochrona środowiska naturalnego.

 

Nauka drogą do sukcesu na Śląsku

Szanowni Państwo,

rozpoczęła się realizacja VI edycji projektu Nauka droga do sukcesu na Śląsku. W imieniu Samorządu Województwa Śląskiego projekt realizuje Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Celem projektu jest przyznanie wsparcia stypendialnego 400 szczególnie uzdolnionym uczniom z naszego regionu, znajdującym się w sytuacji materialnej istotnie ograniczającej możliwości osobistego i naukowego rozwoju. W najbliższym czasie, tj. od 22 września do 31 października br. zostanie przeprowadzony nabór wniosków o przyznanie stypendium w ramach projektu.

Szczegółowe informacje o realizowanym projekcie, zamieszczane są na stronie internetowej www.efs-stypendia.slaskie.pl oraz tutaj.

 

Sprzątanie świata

AKCJA "SPRZĄTANIE ŚWIATA"


W ostatnich dniach uczniowie naszego gimnazjum oraz Rada Uczniowska wybrali się na spacer w okolicę sąsiadującego ze szkołą Machnika w ramach corocznej akcji "Sprzątanie Świata". Zaopatrzeni w rękawice i worki wyruszyliśmy na wojnę ze śmieciami. Mieliśmy przy tym niezłą frajdę a jednocześnie pomagaliśmy środowisku - więc nic innego jak połączenie przyjemnego z pożytecznym. Zebraliśmy pełne wory odpadów - była ekipa segregująca śmieci. Z dumą pozostawiliśmy czyściejszy kawałek świata. Akcja ma na celu posprzątanie kawałka miejsca, w którym żyjemy. Warto pamiętać, że nie byłoby potrzeby jego sprzątania gdyby ludzie nie wyrzucali śmieci gdzie popadnie.

Karolina Fonfara, przewodnicząca RU

 

Festyn szkolny czyli Święto pieczonego Kartofla.


Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach zaprasza

w dniu 26.09.2014 r. (piątek) na

XV ŚWIĘTO PIECZONEGO KARTOFLA

pod hasłem „Jak aktywnie i zdrowo spędzać wolny czas?”


Oj będzie się działo! Pokaz talentów wokalnych, sportowych i artystycznych oraz możliwość wspólnej integrującej zabawy i oczywiście doskonałe kulinaria w wykonaniu rodziców – to tylko niektóre atrakcje, które na Was czekają.
Nasz cel to zdrowy styl życia, a wszystko w ramach projektu polsko – czeskiego HEALTHY LIFESTYLE! Gościć będziemy uczniów i nauczycieli  z zaprzyjaźnionego  Śląskiego Gimnazjum w Opawie. Rozgrywki międzynarodowe rozpoczną się o 14.00 zaś z „Kartoflem” startujemy o godz. 16.00.
Czekamy na Was i serdecznie zapraszamy !

 

Z nauką w przyszłość

 

W obecnym roku szkolnym w naszym gimnazjum będzie realizowany projekt „Z nauką w przyszłość”, który jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny.

W czasie realizacji projektu będą odbywać się zajęcia wyrównawcze z matematyki, fizyki, chemii i geografii, zajęcia dla uczniów uzdolnionych z matematyki, chemii i biologii oraz zajęcia z doradztwa zawodowego dla kl. 3.

Rekrutacja na zajęcia zostanie przeprowadzona w dniach 17 – 24 września 2014 przez zespół rekrutacyjny.

Szkolny koordynator Joanna Maciejewska

 

Obóz w Srebrnej Górze - 10-12.09.14

Wyjazd do ośrodka KORTUNAL – TURYSTYKA I PRZYGODA w Srebrnej Górze 10-12.09.2014 r.

- las na wyciągnięcie ręki,
- cisza i odpoczynek bez cywilizacji,
- spanie we własnym śpiworze i na wojskowym materacu,
- nieopodal umocnienia forteczne Twierdzy Srebrnogórskiej,
- dawne kopalnie srebra,
- adrenalina i emocje pokonywania lęku wysokości i klaustrofobii

To wszystko w ramach kolejnej akcji projektu „Healthy Lifestyle” pod tytułem „Time for Adventure”.

Czy było warto? Zobaczcie sami na zdjęciach! Kto nie był, niech żałuje :-)

A oto kilka wypowiedzi uczestników:

„Ta wycieczka na długo pozostanie w mej pamięci …” – Paulina

„Na tej wycieczce było energicznie …” – Marta

„Gdybym mogła pojechałabym na taką wycieczkę jeszcze raz …” – Iwona

„Najbardziej podobał mi się zjazd na linie i tańce średniowieczne …” – Aneta

„Animatorzy byli bardzo fajni i śmieszni …” – Hania

„Podobało mi się chodzenie w terenie …” – Oliwia

„Strach nie jest potrzebny, wszystko jest bezpieczne …” – Dominika

„Mimo spartańskich warunków, warunki były wspaniałe …” – Ada

 

Otrzęsiny klas pierwszych

Otrzęsiny klas pierwszych

W środę 10 września miało miejsce niesamowite wydarzenie - wszyscy pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona gimnazjalistów. Pierwszaki - jeszcze koty - musieli poddać się wielu próbom. Czekały więc na nich takie atrakcje jak:
- tunel niespodzianek - będąc w środku mogli poczuć się tak, jak wewnątrz burzy;
- skoki w workach - dla ochłody uczniowie byli delikatnie zraszani wodą;
- makijaż - mąką i farbkami - wzór uniwersalny dla każdego;
- wspaniałe przekąski - hmmm, wyborne koreczki;
- oraz delikatny peeling ciała - do czego posłużyło nam boisko do piłki plażowej :-).
Śmiechu i radości było co niemiara. Każda klasa otrzymała certyfikat pełnoprawnego gimnazjalisty. Atrakcje przygotowała Rada Uczniowska. Więcej zdjęć w Galerii.

WITAMY WAS W NASZYCH PROGACH!

opiekun RU - Małgorzata Pyszny

 

Rozpoczęcie roku szkolnego

DROGA PEŁNA NOWYCH WYZWAŃ

 

Każdego roku witamy rok szkolny, wyznaczając sobie cele, jakie chcemy osiągnąć, pracując wytrwale przez 10 miesięcy. Tym razem akademii dającej początek radosnemu powrotowi do szkoły towarzyszył cytat zaczerpnięty z wiersza Adama Asnyka „Do młodych”:

Szukajcie prawdy jasnego płomienia!

Szukajcie nowych, nie odkrytych dróg ...

Prawda, tajemnica istnienia, aktywne działanie, innowacyjność w działaniu, pasja i zaangażowanie, refleksja nad przyszłością … oto nasze tegoroczne dążenia - tak bliskie zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Szczególnie w obecnych niespokojnych czasach …

Nic dziwnego, że pierwszego dnia września poza radością ze spotkania, towarzyszyła nam nutka zadumy i melancholii. W kilku prostych słowach sformułowali ją zaproszeni na uroczystą akademię gości: Naczelnik Oświaty - p. Damian Moric oraz Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta - p. Barbara Wojciechowska. „Obyście nie musieli dokonywać wyborów podobnych do tych, przed jakimi stanęli młodzi ludzie w 1939 r.” „Cieszmy się, że żyjemy w wolnej Polsce i jesteśmy narodem suwerennym” - te słowa na długo pozostaną w pamięci wszystkim, którzy ich wysłuchali - szczególnie trzecioklasistom, bowiem to oni stają w tym roku przed życiowymi wyborami.


Refleksje wyrażone przez przedstawicieli Rady Miasta i Urzędu Gminy zrodziły się z pewnością pod wpływem programu artystycznego - przygotowanego przez Radę Uczniowską pod opieką p. Małgorzaty Pyszny i panią Joannę Frelich - nauczycielkę prowadzącą szkolny zespół teatralny. Złożyła się na niego piękna suita teatralna, w której połączyły się w klarowną całość przeszłość (wspomnienie II wojny światowej) oraz teraźniejszość (nasze marzenia oraz beztroska, jaka nierozerwalnie jest złączona z młodością). Po raz ostatni na rozpoczęcie roku szkolnego zaśpiewała Turbulencja - przecież to ostatni rok dziewczyn w naszej szkole. Niejeden myślał podczas ich występu: Kto je zastąpi? Jakich talentów jeszcze nie odkryliśmy? Ile nowych wyzwań jeszcze przed nimi i przed nami?

Łezka zakręciła się też w oku podczas ślubowania pierwszoklasistów - w tym roku w naszej szkole zostały otwarte 4 klasy pierwsze - którzy z powagą na twarzy powtarzali „Ślubujemy.” Nie wszyscy jeszcze świadomi, ile tkwi w nich możliwości i jak mogą one zostać ukierunkowane.

Wzruszające otwarcie … Radosny czas … Niech tkwi w nas jak najdłużej i zaowocuje sukcesami, z których w czerwcu będziemy mogli być dumni.

Karolina Fonfara, klasa 3e

pod opieką pani Beaty Spakowskiej

 

Zebranie rodziców

Zebranie rodziców

Informujemy, że pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z rodzicami

odbędzie się 9 września (wtorek) o godz. 17.00.

 


Strona 8 z 25