Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

Głosuj na Georga

Wszystkie Kolory Świata

Konkurs na najbardziej oryginalną laleczkę jest prowadzony na oficjalnym fan page'u projektu „Wszystkie Kolory Świata" na portalu społecznościowym Facebook w terminie: 25.03.2013 r. - 08.04.2013 r. W czasie trwanie konkursu użytkownicy Facebooka, którzy zechcą oddać głos na wybraną przez siebie laleczkę, muszą się zalogować na swoje konto i wejść w aplikację konkursową UNICEF.

Swój głos oddajesz poprzez kliknięcie zdjęcia naszej lalki.

Głosujcie na

GEORGA

na Facebooku

zachęcie do głosowania

rodzinę i przyjaciół

Możemy wygrać koncert polskiej gwiazdy w naszej szkole

 

Konkurs ekologiczny - eliminacje

UWAGA!

W dniu 21 marca 2013 r. odbyły się eliminacje

do Finału Konkursu Ekologicznego.

Konkurs organizowany jest dla drugoklasistów

i jest już tradycją naszej szkoły.

Finał odbędzie się

30 kwietnia 2013 r.

Najlepsi spośród wszystkich drugoklasistów byli:

II A – Sebastian Szweda, Nicola Kabut, Adrian Reś

II B – Martyna Polit, Edyta Pochłod, Seweryn Paduszek

II C – Mateusz Grygierek, Mikołaj Rudek, Wiktoria Mandrysz

II D – Oliwia Masłowska, Agata Czyż, Bartosz Rogoś

II E – Monika Klimek, Kamil Niziołek, Marta Zeug

 

Gratulujemy!

Dla klasy, która będzie najlepiej kibicowała przedstawicielom swojej klasy również czeka nagroda!

 

Dominika Urbanek, Beata Godzwon

 

Zajęcia integracyjne

Integracja klas

W dniu 22 marca odbyły się zajęcia integracyjne klasy 1b i Zespołu Terapeutycznego. Efektem zajęć były piękne prace plastyczne pt. "Witaj Wiosno" wykonane w grupach.

 

Sukces naszej uczennicy

Sukcesy recytatorskie

 

Miło nam poinformować, że uczennica klasy I e - Kinga Krauspe - zajęła II miejsce w XVI Powiatowym Konkursie Recytatorskim pod hasłem „Już taki jestem,” i zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Ponadto dnia 19 marca zajęła I miejsce w Konkursie Recytatorskim Poezji Księdza Jerzego Szymika pod hasłem „Błękit na horyzoncie” organizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 oraz Bibliotekę Publiczną w Rydułtowach. Gratulujemy sukcesów!

 

Sukcesy na stoku

Sukcesy na stoku

4 marca 2013 r. odbyły się I Powiatowe Zawody Szkół Gimnazjalnych w narciarstwie zjazdowym dziewcząt i chłopców zorganizowane przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim, Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim oraz Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim.

Na stoku „Szańce” w Koniakowie spotkała się młodzież gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu wodzisławskiego, która rywalizowała w kategorii slalom gigant. Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach reprezentowali: Agata Widera i Jakub Kozłowski z kl. 1e, Daniel Konderla z kl. 1a oraz Błażej Mandrysz z kl. 2c. Drużynowo nasza szkoła zajęła II miejsce. Największy sukces indywidualny odniósł Daniel Konderla, który zajął I miejsce w kategorii chłopców, natomiast Agata Widera zdobyła II miejsce w kategorii dziewcząt. Nasz opiekun pan Sławomir Szurek dzielnie reprezentował szkołę w konkurencji z pozostałymi opiekunami.


Słoneczna pogoda sprzyjała nie tylko sportowej rywalizacji, ale także wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Młodzież integrowała się podczas wspólnego przejazdu autokarem oraz przy ognisku.

 

the American Way

SPOTKANIE Z NATIVE SPEAKEREM

 


Dnia 21 marca odbyło się spotkanie z native speakerem. Tym razem naszy
m gościem był pan Eric Starnes, Amerykanin, wykładowca w PWSZ w Raciborzu. Opowiedział on m.in. o sporcie, świętach, geografii, szkole, jedzeniu w Stanach Zjednoczonych. Później odpowiadał na  pytania uczniów. Całe spotkanie prowadzone było w języku angielskim.

 

 

 


 

Wyjazd do Słowenii

REKRUTACJA UCZNIÓW – WYJAZD DO SŁOWENII
W DNIACH 15-19 MAJA 2013

 

Informujemy, że od dnia 18 marca 2013 prowadzimy rekrutację uczniów chętnych do wyjazdu do Słowenii w dniach 15-19 maja 2013 w ramach projektu Comeniusa „Zobacz, skosztuj i posłuchaj – to jest nasza ziemia”.

Osoby chętne powinny zapoznać się z regulaminem organizacji współpracy międzynarodowej dostępnym na naszej stronie internetowej.

Zgłoszenia przyjmują pan Sebastian Grela i pani Anita Kubik.

Jednym z kryteriów wyboru kandydata jest pomyślnie odbyta rozmowa kwalifikacyjna.

Odbędzie się ona w poniedziałek 25 marca o godz. 14.10 w sali nr 12.

W wyjeździe może wziąć udział 6 uczniów.

 

Wizyta w Czechach

Z wizytą w czeskich Hranicach

Nasza szkoła – Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach – bierze udział w międzynarodowym partnerskim projekcie szkół – Comenius 2012 – 2014, którego koordynatorem jest pan Sebastian Grela. Program ten stwarza okazje uczniom i nauczycielom, by bliżej poznali partnerskie kraje, w naszym wypadku to: Czechy, Słowenia, Portugalia i Turcja. Tytuł realizowanego przez nas projektu brzmi „See, taste and hear – that's our land” (Zobacz, skosztuj i posłuchaj – to jest nasza ziemia).

W dniach od 13 do 17 lutego grupa sześciu dziewczyn wraz z opiekunami – panią Edytą Mrula, Beatą Steuer oraz Małgorzatą Głazik - wyjechała do Czech, do miejscowości Hranice, gdzie znajduje się nasza partnerska szkoła. Tam spotkaliśmy się z uczniami i nauczycielami z innych krajów. Takie międzynarodowe spotkanie było wspaniałą okazją, by w praktyce zastosować wiedzę zdobytą na lekcjach angielskiego. Program wizyty w Czechach był bardzo bogaty, nie było ani chwili na nudę. Zwiedziliśmy Hranice, gdzie spotkaliśmy się z włodarzami miasta, którzy urzędują w dawnym zamku. Bardzo ciekawa była także wizyta w jaskini aragonitowej w Teplicach nad Bečvou – zaskoczyła nas wysoka temperatura panująca w jaskini – ok. 14 ºC, więc mogliśmy się tam ogrzać, bo nasza wizyta przebiegała w prawdziwie zimowej aurze. Interesującym miejscem były także ogrody i szklarnie w Ołomuńcu, gdzie mogliśmy podziwiać egzotyczne palmy, kaktusy, a nawet skosztować mandarynek rosnących na drzewie. Perełką architektury był Pałac arcybiskupa w Ołomuńcu, zachwyciły nas jego wnętrza oraz historia.

Więcej…
 

Co robić w razie ataku?

Pierwsza pomoc w przypadku

ataku epilepsji (padaczki)

Epilepsja jest chorobą neurologiczną, na którą cierpi w Polsce ok. 1 % społeczeństwa. Jednym z jej objawów są napady padaczkowe, charakteryzujące się gwałtownymi, niekontrolowanymi drgawkami. Są one wywołane gwałtownymi wyładowaniami bioelektrycznymi w mózgu i powodują jego chwilową dysfunkcję. 1% społeczeństwa w naszym kraju to ok. 400 000 ludzi. Nie każda z tych osób doświadcza ataków epilepsji, jednak prawdopodobieństwo, że w naszej obecności zdarzy się atak padaczki, jest duże. Stąd bardzo istotna jest znajomość zasad pierwszej pomocy, tym bardziej, że w świadomości społecznej funkcjonuje wiele nieprawdziwych informacji odnośnie tego, jak w prawidłowy sposób pomóc osobie w czasie ataku drgawek.

Prawidłowe czynności można obejrzeć w filmie instruktażowym poświęconym pierwszej pomocy w przypadku ataku epilepsji: https://www.szkolenia-bhp24.pl/epilepsja-online

Więcej…
 

Napisz list

GIMNAZJALISTKI I
GIMNAZJALIŚCI

Rozpoczynamy w naszej szkole akcję pisania listów do chorych dzieci pod patronatem

MARZYCIELSKIEJ POCZTY

AKCJA TRWA OD 13.03.2013 DO 21.03.2013

W tym roku piszemy kartki, listy, życzenia dla Laury.

Laura to 7 letnia dziewczynka, która przechodzi ostatni etap leczenia białaczki. Laura tęskni za przedszkolem, do którego nie może uczęszczać ze względu na obniżoną odporność. I tu z pomocą możecie przyjść Wy – listy i kartki na pewno rozproszyłyby uczucie samotności i dały Laurze mnóstwo radości.

 

Więcej…
 

Nasi laureaci w Knurowie

Dnia 1 marca nasz szkolny zespół wokalny "Turbulencja" wystąpił podczas Koncertu Laureatów Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Młodzieżowej "Droga do gwiazd przez gimnazjum" w Knurowie. W festiwalu wzięło udział ponad 200 wykonawców podzielonych na kategorie i zespoły. W miniony piątek nasza grupa prowadzona przez pana Stefana Drożdżoka kolejny raz udowodniła, że byli najlepsi. Gratulujemy!

 

Konkurs filmowo-historyczny

Konkurs filmowo - historyczny


Do 15 marca przedłużono termin nadsyłania zgłoszeń na konkurs filmowo-historyczny „Mistrz i uczeń – wychowanie w II RP”.
(Patrz strona
http://www.edukacja.muzhp.pl/)

Organizatorzy zachęcają do odnalezienia i opisania osób, które miały wpływ na wychowanie młodego człowieka w II Rzeczypospolitej. Może to być nauczyciel, drużynowy, działacz społeczny czy duchowny.

Czytaj więcej tutaj:  o konkursiebroszurka.

 

Konkurs recytatorski

Zapraszamy

do udziału

w

XIV POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM

pod hasłem

Już taki jestem…”

Szkolny etap konkursu odbędzie się

26 lutego 2013 r. (wtorek) o godz. 9.00 w bibliotece szkolnej.

Osoby, które znajdą się w gronie zwycięzców, będą reprezentowały nasze gimnazjum w etapie powiatowym,
który odbędzie się 14 marca 2013 r. w Wodzisławiu Śl.

REGULAMIN KONKURSU

1.Warunkiem udziału w konkursie jest przygotowanie recytacji dwóch wybranych utworów z zakresu literatury polskiej lub obcej (wiersz i fragment prozy).

2. Teksty powinny być dobrane do indywidualnych predyspozycji recytującego.

3. Utwory nie mogą stanowić lektury obowiązkowej gimnazjum.

4. Łączny czas recytacji obu utworów nie może przekraczać 7 minut.

Zapisy przyjmuje p. Beata Spakowska lub p. Beata Godzwon (w bibliotece szkolnej)                   do 8 lutego 2013 r.

 

Kolejne sukcesy naszego zespołu

Z przyjemnością informujemy, że nasz zespół wokalny "Turbulencja", prowadzony przez pana Stefana Drożdżoka, zdobył I miejsce w kategorii zespoły wokalne gimnazjum podczas Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Młodzieżowej "Droga do gwiazd przez gimnazjum" w Knurowie. Warto również dodać, że także pozostałe zespoły (z rydułtowskiego Ogniska Pracy Pozaszkolnej) prowadzone przez pana Drożdżoka osiągnęły wysokie miejsca w swoich kategoriach: Zespół rockowy "Trzy czwarte" zdobył I miejsce w kategorii zespoły ponadgimnazjalne, natomiast zespół wokalno-instrumentalny " Nonsens" zajął II miejsce w kategorii zespoły wokalno-instrumentalne gimnazjum. Gratulujemy sukcesów!!!

 

Spotkanie noworoczne

Noworoczne spotkania” w Gimnazjum nr 1

O gwiazdo Betlejemska,

zaświeć na niebie mym.

Tak szukam Cię wśród nocy,

tęsknię za światłem Twym.

Zaprowadź do stajenki,

Leży tam Boży Syn,

Bóg - Człowiek z Panny świętej,

dany na okup win.

Słowami tej znanej kolędy, 11 stycznia br.,  rozpoczęło się tradycyjne noworoczne spotkanie nauczycieli i uczniów Gimnazjum nr 1 z rodzicami, dziadkami oraz sympatykami szkoły. Odbyło się jak zwykle w okresie świątecznym, aby jeszcze raz poczuć moc nadziei zrodzonej na sianie w ubogiej stajence i podzielić się naszym szczęściem z ludźmi, z którymi spotykamy się rzadziej niż byśmy chcieli. I z tymi, którzy mieszkają w odległym i egzotycznym Czadzie, gdzie panuje skrajne ubóstwo a ludność nękana jest licznymi epidemiami.

Więcej…
 

Wszystkie kolory świata

WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

W tym roku szkolnym nasze Gimnazjum przyłączyło się do ogólnopolskiego projektu UNICEF-u „Wszystkie kolory świata”. Projekt ten jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację dzieci w Czadzie. Pragnęliśmy pokazać młodzieży jak ważne jest niesienie pomocy potrzebującym. Jednocześnie chcieliśmy uświadomić uczniom, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne.

W ramach akcji uczniowie przygotowali specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF. Nie jest ona zwykłą szmacianą lalką – jest symbolem pomocy dla rówieśników z biednych krajów. Nasze lalki były wyjątkowe, każda z nich miała swoją tożsamość, kolor skóry, strój a także imię i wiek, umieszczone w specjalnym „akcie urodzenia”.

Więcej…
 


Strona 8 z 16