Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

 
 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

W stronę nowoczesnej edukacji

Siedmioro uczniów Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach 7 listopada wyruszyło ku wielkiej przygodzie do Cantabrii - północnej części Hiszpanii. Poznaliśmy nowych kolegów, koleżanki, a przede wszystkim uczyliśmy się w szkole hiszpańskiej, gdzie zajęcia wyglądają trochę inaczej.

Po długiej podróży samolotem, z kilkoma przygodami, bo Lufthansa strajkowała, dotarliśmy na miejsce.  Powitała nas cudowna pogoda. W szkole czekały już na nas rodziny, u których mieszkaliśmy przez cały tydzień. To wspaniała okazja, by zobaczyć „od kuchni” jak żyją Hiszpanie, szczególnie zainteresowała nas kuchnia hiszpańska, która bardzo różni się od naszej, dominują ryby i owoce morza.

Więcej…
 

PODRÓŻ W CZASIE!


"Podróż w czasie" możemy sobie zapewnić dzięki wystawie zdjęć z życia szkoły z minionych 50 lat. Prosimy więc Państwa, rodziców czy dziadków naszych uczniów a także tych absolwentów dawnej piątki czy też szkoły nr 26 niezwiązanych dzisiaj już ze szkołą o przegląd albumów, szuflad, kasetek ze starymi zdjęciami i wypożyczenie nam na wyjątkową, bo jubileuszową wystawę organizowaną w Gimnazjum nr 1. Zdjęcia należy opisać i podpisać aby można je zwrócić po zakończeniu prezentacji. Można także zeskanować zdjęcie i wraz z opisem przesłać je na adres naszej szkoły: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Wszystkim, którzy pomogą nam w zorganizowaniu tejże podróży w czasie serdecznie dziękujemy.
Dyrektor G1 Alicja Kołodziej

 

You can speak English!

W czwartek 26 listopada 2015 roku nasi uczniowie wzięli udział w I Rejonowym Konkursie Języka Angielskiego dla uczniów gimnazjów "You Can Speak English", który odbył się w Zespole Szkół nr 2 w Wodzisławiu Śl. Konkurs odbył się pod patronatem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisałwiu Śl. oraz szkoły językowej Pascal Connect. Nasi uczniowie Piotr Klyszcz i Adam Zientek zajęli 3 miejsce na poziomie klas drugich. Naszą szkołę reprezentowali również uczniowie: Olga Bilczewska i Julia Godzwon na poziomie klas I, oraz Robert Siodmok i Michał Wieczorek na poziomie klas III. Zawodnicy musieli wykazać się umiejętnością mówienia w języku angielskim w sześciu różnych zadaniach. Nie było łatwo - poprzeczka postawiona została wysoko a trema i stres towarzyszyły chyba wszystkim uczestnikom. Zawodnicy musieli między innymi przeprowadzić rozmowę z Brytyjczykiem odegrać scenkę czy opisać zdjęcie. Ale oprócz umiejętności językowych musieli również wykazać się talentem aktorskim, pomysłowością i oryginalnością. Na szczęście oprócz zdenerwowania i tremy było również wiele zabawnych sytuacji. No bo jak tu się nie śmiać widząc reklamę dziurawej skarpety czy odrzutowego plecaka albo obserwując zmagania par, w których jedna osoba opisuje obrazek a druga go rysuje. Wszystkim naszym uczniom serdecznie gratulujemy. Więcej można przeczytać tutaj.

 

My hobbies, interests and free time

 

W dniach 8-9 grudnia odbyły się 2 interaktywne lekcje ze szkołą partnerską z Turcji, w ramach działań w projekcie Erasmus+ Razem możemy być bardziej innowacyjni. Uczniowie klas 1b oraz 1c połączyli się za pomocą komunikatora internetowego Skype ze swoimi kolegami i koleżankami ze szkoły w Istanbule. Odpowiadali oni razem na wcześniej przygotowane pytania. Tematem lekcji były Moje hobby, zainteresowania, czas wolny. Prowadzącym zajęcia był pan Sebastian Grela. Kolejne internetowe lekcje już niebawem :)

 

Sukcesy naszych uczniów

 

Jak co roku, uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych. Spośród wszystkich konkursów przeznaczonych dla gimnazjalistów, właśnie konkursy kuratoryjne w sposób bezpośredni przekładają się na dalszą drogę życiową przyszłych absolwentów. Przede wszystkim poszerzają wiedzę i umiejętności w zakresie szczególnych uzdolnień ucznia, a ponadto - finalistom i laureatom otwierają drzwi najlepszych szkół ponadgimnazjalnych. Laury osiągane w tych konkursach mają również bezpośredni wpływ na miejsce szkoły w ogólnopolskim rankingu gimnazjów, a tym samym ucznia-laureata na stałe wpisują w historię szkoły.

Z tych właśnie powodów konkursy owe cieszą się największym prestiżem tak wśród uczniów jak i rodziców. Dlatego też ogromnie raduje nas ilość uczniów, którzy w roku szkolnym 2015/2016 z sukcesem przebrnęli przez pierwszy etap tychże konkursów i zakwalifikowali się do drugiego etapu. Tak więc w etapie rejonowym konkursów kuratoryjnych Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach reprezentowane będzie przez następujących uczniów:

Szymon Frelich kl. 3d - matematyka

Wiktoria Kaleta kl. 2d, Konrad Sowula kl.3a - j. angielski

Bernadeta Malcharczyk kl. 2d, Tymoteusz Panic kl. 3b,  - biologia:

Milena Skornik kl. 3d, Bartosz Sołtysiński kl. 3d - historia

Mikołaj Gryt kl. 3d - geografia:

Całej ósemce serdecznie gratulujemy tego pierwszego, małego sukcesu w trudnej drodze po – jak wierzymy – wieniec zwycięzcy.

 

SZLACHETNA PACZKA

Kolejny raz nasza szkoła włącza się w akcję "Szlachetna paczka". Wszyscy staramy się pomóc wybranej rodzinie. Chcemy liczyć również na Was! Każda pomoc mile widziana Uśmiech

Potrzeby naszej rodziny


I ŻYWNOŚĆ TRWAŁA:
Podstawowe produkty żywnościowe: herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, dżem, warzywa w puszkach

II ŚRODKI CZYSTOŚCI I ARTYKUŁY HIGIENICZNE
Potrzebne środki czystości: proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyny czyszczące, szampon, szczoteczka do zębów

III ODZIEŻ I OBUWIE
ODZIEŻ
1 Chłopak - 7 lat, wzrost 158-164, grubszy
kurtka zimowa (najlepiej kolor zielony), czapka, przejściowe spodnie dresowe i koszulki,
2 Dziewczynka - 5 lat - 110-116 - szczupła
zimowa czapka z kucykiem przejściowe legginsy i koszulki w kolorze różowym
3 Mama - 167cm (M) szczupła - szerokie biodra
- przejściowe legginsy czarne
OBUWIE
1 Dziewczynka - letnie sandałki rozmiar 30
2 Mama - zimowe kozaki 40, 41 na płaskim obcasie, czarne, do połowy łydki

IV MATERIAŁY SZKOLNE:
zeszyty, farbki, papier kolorowy, bloki, klej, nożyczki, przybory do pisania, kredki, plastelina, piórnik

V WYPOSAŻENIE MIESZKANIA:
Kołdra, pościel - wymiar 160 x 200 cm

VIII SZCZEGÓLNE UPOMINKI:
Dziewczynka - puzzle lub kucyk Pony
Chłopak - gra planszowa, lego wojskowe
Mama - bon na jakikolwiek zabieg do gabinetu kosmetycznego

Mile widziane wpłaty pieniężne za które zakupimy potrzebne artykuły.
WSZYSTKIE DARY PRZYJMUJEMY DO 10 GRUDNIA
DZIĘKUJEMY W IMIENIU RODZINY!!!

 

Trzymaj formę

W listopadzie nasi uczniowie kolejny raz brali udział w akcji TRZYMAJ FORMĘ promującą zdrowe odżywianie. Tym razem degustowali kanapki z ciemnego pieczywa z białym serem i warzywami. Kanapki szybko znikały z talerzy. Chyba im smakowało :)


 

Zebranie rodziców


Informujemy, że dnia 19 listopada (czwartek) o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z rodzicami.

 

„Z głębi dziejów, z krain mrocznych,

puszcz odwiecznych, pól i stepów

nasz rodowód, nasz początek,

hen od Piasta, Kraka, Lecha.

Długi łańcuch ludzkich istnień

połączonych myślą prostą

żeby Polska … była Polską…”

 

11 listopada – rocznica szczególna dla nas Polaków – Święto Odzyskania Niepodległości. Obchodziliśmy je, jak zawsze uroczyście – biorąc udział w akademii. Miała ona miejsce w RCK „Feniks” 6 listopada br. „Żeby Polska była Polską” przez 123 lata walczyły całe pokolenia Polaków. To im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej. Ale czy potrafimy korzystać z danej nam wolności?  „Chcesz  Polski uczciwej … czy Jesteś uczciwy? „Chcesz Polski dumnej … czy Twoja duma nie jest pychą? „Chcesz Polski wolnej … czym dla Ciebie jest wolność? Niech to święto skłoni nas do chwili zadumy, małego rachunku sumienia – co Ty, Ja mogę … dać Ojczyźnie?
Dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie akademii uczniom klasy II b, zespołom wokalno-instrumentalnym i życzymy godnego świętowania.

Ewa Skaba , Katarzyna Ziembicka, Stefan Drożdżok – nauczyciele przygotowujący uroczystość.

 

Gimnazjaliści w świecie 3D

Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach na tydzień stało się miejscem innowacyjnych eksperymentów edukacyjnych przeprowadzanych w czasie wizyty gości z Hiszpanii, Litwy, Portugalii i Turcji w ramach projektu Erasmus+ -‘How innovative we can be together’.  Oto relacja Wiktorii, uczennicy G1 i uczestniczki projektu.

„W niedzielę 27 października poznaliśmy naszych nowych kolegów. Tego dnia zaprzyjaźnialiśmy się ze sobą i już nie mogliśmy się doczekać atrakcji nadchodzącego tygodnia.

Nazajutrz wszyscy spotkaliśmy się w naszym gimnazjum, gdzie goście zostali przywitani uroczyście i tradycyjnie – chlebem i solą. Następnie naszych przyjaciół czekała innowacyjna lekcja  języka angielskiego w laboratorium językowym oraz warsztaty z zastosowania długopisów 3D. Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z takim sprzętem, ale mimo to świetnie sobie poradzili. Stworzyli przeróżne figury, modele, a nawet biżuterię. Po obiedzie udaliśmy się do Ogniska Plastycznego na warsztaty artystyczne. Zostaliśmy podzieleni na sekcję malarską i sekcję linorytów. Wszyscy uruchomili swoją wyobraźnię oraz kreatywność i stworzyli przepiękne prace, które później można było podziwiać na wystawie podczas szkolnego festynu. Po południu odbyła się dyskoteka, na której świetnie się bawiliśmy w rytm najnowszych hitów.

Więcej…
 

Serdecznie zapraszamy szkoły gimnazjalne na spotkanie z przedstawicielem Centrum Weterana Działań Poza Granicami w Warszawie,

które odbędzie się w RCK Rydułtowy, 10 listopada w godzinach od 13.30 do 14.45.


 

A Ty czytasz książki?

Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Książki naszych marzeń”. Zadaniem gimnazjalistów było stworzenie listy 50 książek – marzeń, które miałyby znaleźć się w naszej szkolnej bibliotece. Dodatkowo uczniowie musieli nakręcić krótki (tylko 60 sekund) film promujący czytelnictwo. Trzymajcie kciuki, czekamy na werdykt.

 

 

Uwaga uczniowie!

Rozpoczynamy w szkole „akcję nakrętkową”, aby pomóc choremu dziecku z Rydułtów.

Ogłaszamy więc konkurs dla klas i dla indywidualnych uczniów.

Nagrodą dla zwycięskiej klasy będzie tort, zaś dla ucznia, który zbierze najwięcej nakrętek - duża czekolada i punkty do zachowania.

Największą nagrodą będzie jednak radość chorego chłopca.

Do akcji pragną przyłączyć się też nauczyciele jako trzynasta klasa.

A więc gimnazjaliści ... startujemy!

Całość organizują: Rada Uczniowska i świetlica szkolna (panie: Spakowska, Konieczny i Wojaczek).

Nakrętki składamy w świetlicy szkolnej w każdy piątek, przez kilka miesięcy - do maja.

 

Trzymaj formę Śmiech

Po raz kolejny 16 października odbyła się akcja z cyklu "Trzymaj formę" promująca zdrowe żywienie. Uczniowie degustowali jogurt naturalny z płatkami pszenno-ryżowymi wzbogaconymi w 10 witamin z mieszanką owoców egzotycznych. Na następną degustację zapraszamy w listopadzie.
Więcej zdjęć znajdziecie tutaj.


 

I znów było międzynarodowo ...

Informujemy, że w ramach realizacji projektu Erasmus+ Razem możemy być bardziej innowacyjni w dniach od 28 września do 2 października przebywali u nas goście z zagranicy - 17 nauczycieli oraz 25 uczniów ze szkół z Hiszpanii, Turcji, Litwy i Portugalii. Więcej o całej wizycie w następnym artykule :)

 

FESTYN SZKOLNY


Serdecznie zapraszamy na festyn szkolny "Święto Pieczonego Kartofla",

który odbędzie się 2 października (piątek) o godz. 16.00 w Gimnazjum nr 1.

Razem możemy być bardziej innowacyjni


W programie:

 • Spotkanie z gośćmi z Hiszpanii, Portugalii, Turcji i Litwy, współpracującymi z nami w ramach projektu „Erasmus+”;
 • Otwarcie pracowni robotyki;
 • Wyśmienita kuchnia;
 • Ciasta;
 • Rozgrywki sportowe;
 • Pieczone kartofle;
 • Taniec i muzyka.

W imieniu uczniów i nauczycieli

Dyrektor Gimnazjum nr 1

 


Strona 8 z 34