Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

Ogólnopolskie Mistrzostwa w szachach drużynowych z naszym udziałem

6. miejsce w Polsce!

W dniach 19-21.05.2016 r. pięcioro szachistów pod opieką p. Ewy Skupień miało okazję reprezentować nasze gimnazjum na Ogólnopolskich Mistrzostwach w szachach drużynowych szkół gimnazjalnych w Pokrzywnej. Drużynę tworzyli: Kacper Bilczewski, Agata Stebel, Adam Radecki, Olga Bilczewska i Paulina Robakowska. W zmaganiach wzięło udział 18 drużyn z całej Polski.

Mistrzostwa były rozgrywane systemem szwajcarskim na dystansie 11 rund. Każda partia mogła trwać nie dłużej niż 15 min., a na każde posunięcie zawodnika przewidziano 10 sekund. Zwycięstwo nagradzano 1 pkt., remis - 0,5 pkt, a w przypadku porażki drużyna nie otrzymywała żadnego punktu. Aby runda była wygrana, zespół musiał zdobyć 2,5 pkt. Liczyła się każda wygrana partia.


Więcej…
 

Wybory do Rady Uczniowskiej 2016

Dnia 23 maja w naszej szkole odbyły się wybory do nowej Rady Uczniowskiej. Decyzją głosujących do RU wybrani zostali następujący uczniowie: Wiktoria Kaleta, Mateusz Nowak, Rafał Czepczor, Daria Chlebowska, Szymon Gac, Kacper Kałusek, Bernadeta Malcharczyk, Łukasz Pyszny, Wanesa Siwczyk, Wiktoria Fuss, Wiktoria Szymiczek, Adam Drożdżok. Pomocą techniczną zajmować się będą Wojciech Warło, Mateusz Weczerek, Marek Weczerek oraz Adam Zientek. Opiekunem Rady Uczniowskiej została pani Barbara Staniczek-Szurek. Gratulujemy i życzymy spokojnej i efektywnej pracy Uśmiech

 

Festiwal Teatralny

 

20.05.16 szkolna grupa teatralna „Wszystko gra” miała okazję uczestniczyć w teatralnych zmaganiach podczas Wojewódzkiego Festiwalu Miniatur Teatralnych w Buczkowicach. Oprócz prezentacji swojego przedstawienia, oglądaliśmy inne, a także wzięliśmy udział w warsztatach prowadzonych przez aktora. Wykonując szereg ćwiczeń pomocnych aktorowi, uświadomiliśmy sobie jak ważne jest odpowiednie przygotowanie nie tylko do gry aktorskiej, ale także do życia. Prawidłowa dykcja, postawa i pewność siebie to umiejętności przydatne w różnych sytuacjach życiowych.


 

Erasmus+ u sąsiadów

 

Za nami już ostatnie spotkanie uczniów biorących udział w programie Erasmus+. W dniach 22-28 kwietnia 2016 roku przebywaliśmy na Litwie w ramach projektu „How innovative we can be together”. Po całonocnej podróży dotarliśmy do małego miasteczka Krakes, położonego w centrum Litwy. Tam każdy z nas udał się do rodziny, u której miał spędzić najbliższy tydzień. Oprócz ekipy z Polski przyjechali również przedstawiciele z Hiszpanii. Przez cały tydzień wspólnie spędzaliśmy czas i zwiedzaliśmy ciekawe oraz ładne miejsca na Litwie. Jednym z nich było Wilno - stolica Litwy. To miasto pełne malowniczych ulic oraz interesujących budowli i zabytków. Następne miejsce to aqua park Vichy. Tam świetnie się bawiliśmy korzystając z wielu atrakcji tego miejsca. Oprócz tego odwiedzaliśmy również okoliczne miasta, jak na przykład Kedainiai.

Więcej…
 

Finał konkursu "Open Your Library"

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu bibliotecznego „OPEN YOUR LIBRARY”, którzy przez cztery tygodnie rozwiązywali niełatwe zagadki (matematyczne, logiczne, językowe, geograficzne, szukali ukrytych liter po całej szkole). Do pierwszego i drugiego zadania przystąpiły 43 osoby, do mety dotarli Ci najlepsi - 30 wytrwałych, cierpliwych, systematycznych. Oni wszyscy są zwycięzcami. Jak to już w konkursach bywa, jedną osobę nagrodziliśmy w szczególny sposób. Główną nagrodę, w wyniku losowania, otrzymał Kacper Bilczewski z 3d. Jeszcze raz gratulujemy!!!

Zobaczcie zdjęcia tutaj.

 

W KONKURSACH MUZYCZNYCH I WOKALNYCH NIE MAMY SOBIE RÓWNYCH!

Do sukcesów zespołów prowadzonych przez p. Stefana Drożdżoka zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ale niezmiennie cieszą, bowiem są potwierdzeniem, że mamy w naszym gimnazjum bardzo zdolną młodzież, której niezmiennie „się chce”.

Czym możemy się pochwalić?

14 kwietnia w Knurowie odbył się XIII Wojewódzki Konkurs Piosenki Młodzieżowej „Droga do Gwiazd przez Gimnazjum”, w którym nasz duet wokalny Agata Hanak i Julia Saba zajął II miejsce w  kategorii Zespoły Wokalne.

6 maja 2016r. w CKE Czerwionka-Leszczyny odbył się koncert laureatów Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego. I tu zanotowaliśmy sukces- nasz zespół wokalny „Nonsens” zdobył nagrodę II stopnia. W konkursie brało udział 200 wykonawców.


Gratulujemy dziewczynom i p. Stefanowi Drożdżokowi.

Beata Spakowska

 

Plastycy górą!

AKTYWNI W ZIMOWEJ ODSŁONIE

22 kwietnia odbyła się uroczystość rozdania nagród powiatowego konkursu fotograficzno - plastycznego "Aktywni w zimowej odsłonie," który organizował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Pszowa. Rozdanie nagród zostało poprzedzone prelekcją prowadzoną przez wykładowcę Politechniki Śląskiej w Gliwicach architekta dr Jerzego Wojewódkę, który zachęcał młodzież do obserwacji otoczenia, czerpania inspiracji z przyrody oraz świadomego, twórczego wpływania na to, co nas otacza. Jedna z kategorii ocenianych prac została opanowana przez naszą szkołę.

Oto wyniki konkursu:

Kategoria praca plastyczna- collage:

I miejsce- Paulina Robakowska kl.1d

II miejsce- Paweł Nawrat kl.1d

II miejsce- Agata Hanak kl.1d

III miejsce- Martyna Reis kl.1d

Wyróżnienia otrzymali:

Martyna Laszczyńska, Nikola Niziołek, Łukasz Pyszny, Paweł Mordeja, Weronika Ryś - również uczniowie klasy 1d

Romana Honus

opiekunka wszystkich nagrodzonych uczniów


 

Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny"

17 marca bieżącego roku odbył się konkurs "Kangur Matematyczny". Znamy już wyniki i z przyjemnością informujemy, że wyróżnienie otrzymali: Michalina Klimek - 2d, Weronika Ryś - 1d, Wiktoria Kaleta - 2d, Łukasz Pyszny - 1d oraz Szymon Frelich – 3d.
Testy konkursowe zawierały po 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów). Do każdego zadania w każdej kategorii dołączonych jest 5 odpowiedzi oznaczonych literami A, B, C, D, E, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik Konkursu otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie. Nasi uczniowie poradzili sobie z zadaniami wzorowo.
Gratulujemy im i życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych.

 

REJONOWY KONKURS SUDOKU DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW – VI edycja

Z przyjemnością zawiadamiamy, że do finału konkursu Sudoku zakwalifikowało się 5 uczniów naszej szkoły. Są to: Robert Bugla 2d, Julia Godzwon 1d, Marta Handschuh 3d, Józek Miliczek 2d oraz Zuzanna Ryś 3d. Uczestnictwo w tego rodzaju współzawodnictwie daje możliwość sprawdzenia swoich umiejętności oraz wykazania się pomysłowością przy rozwiązywaniu zadań. Uczniowie rozwijają logiczne myślenie. Gratulujemy im z całej siły i trzymamy kciuki 25 maja – w Rybniku w Gimnazjum Sportowym nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Rybniku odbędzie się finał konkursu.

 

 

Informujemy, że w dniu 27 maja świetlica szkolna będzie czynna od godziny 8.00 do 15.00.

 

PIĄTKOWY WIECZÓR Z „RODZINĄ ADAMSÓW”

13 maja 2016 r. uczniowie klas pierwszych naszego gimnazjum mieli okazję podziwiać na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego zespół aktorów występujących w niezwykłym musicalu „Rodzina Adamsów.”

Wyjazd został zorganizowany przez p. Beatę Spakowską i p. Małgorzatę Pyszny. Wzięło w nim udział 47 uczniów. Wielu uczestników wyjazdu po raz pierwszy miało możliwość obejrzenia na prawdziwej scenie spektaklu muzycznego - tym bardziej cieszyło opiekunów, że wrócili do domu pełni wrażeń i pełni zapału do uczestnictwa w kolejnych tego typu wyjazdach.

Wyjazd został zorganizowany w ramach cyklicznie organizowanych przez polonistów pracujących w G1 spotkań z teatrem. Za kilka dni wyrusza kolejna grupa uczniów - tym razem do Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie - pod opieką p. Gabrieli Pardubickiej, która obejrzy musical „Romeo i Julia.”

Beata Spakowska

 

NAJWYŻSZE MIEJSCA W KONKURSIE PLASTYCZNYM ZAJĘTE PRZEZ NASZYCH UCZNIÓW!

Od dawna wiadomo, że w naszej szkole uczniowie mają wiele możliwości rozwijania talentów plastycznych. Zajęcia prowadzone przez p. Romanę Honus cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i przyciągają zarówno chłopców, jak i dziewczęta. To na nich poznają różne techniki malarskie, zgłębiają tajniki sztuki użytkowej, uczestniczą w warsztatach i plenerach, to tu budzi się chęć tworzenia i wyrażania siebie przez sztukę. Nic więc dziwnego, że aktywność uczniów wyraża się też w licznym udziale w konkursach plastycznych i przekłada się na kolejne sukcesy.

14 kwietnia w placówce Państwowego Ogniska Plastycznego W Rydułtowach odbyło się II Spotkanie rysunkowe. Konkurs miał zasięg powiatowy, brali w nim udział uczniowie ze szkół z Rydułtów, Pszowa i Rybnika. W czasie 3 godzin mieli do wykonania rysunek  martwej natury spośród kompozycji ustawionych w pracowniach.

Prace uczniów zostały ocenione i docenione. 2 miejsce zajęła Martyna Laszczyńska z klasy 1d a wyróżnione zostały prace Agaty Weczerek (2d) i Julii Godzwon (1d).

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Romana Honus, Beata Spakowska

 

Oni sięgają do gwiazd

 

Każdy odwiedzający Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach zauważa umieszczoną na frontowej ścianie korytarza konstatację:  „Jestem Ślązakiem, Polakiem, Europejczykiem”. Uczniowie naszej szkoły  niejednokrotnie udowadniali, że taką właśnie tożsamość nie tylko deklarują, ale też ją manifestują  i udowadniają. Przykłady? Oto i one – piękne gimnazjalistki ubrane w śląskie stroje porywają publiczność melodią „Pięknej piosneczki śląskiej”, coroczne spotkania  z żołnierzami Armii Krajowej wyciskają łzy wzruszenia na twarzach weteranów walk o wolna Polskę, zaś  udział w licznych  projektach międzynarodowych przynosi efekt w postaci kontaktów i przyjaźni sięgających  od Półwyspu Pirenejskiego po litewskie Wilno. Swoistą wisienką na torcie owych zorientowanych na szeroki świat horyzontów myślowych uczniów naszego gimnazjum stał się sukces uczennicy klasy II d – Wiktorii Kalety. Została ona laureatką Kuratoryjnego Konkursu z Języka Angielskiego Dołączyła w ten sposób do grona laureatów konkursów kuratoryjnych z poprzednich lat. Tegoroczny sukces tym bardziej jednak cieszy,  że to już po raz drugi najwyższe laury osiągnięte zostały właśnie w konkursie z języka angielskiego. Gratulujemy więc Wiktorii jak i oprowadzającemu ją po meandrach języka angielskiego jej Cicerone, którym jest  pani Barbara Staniczek-Szurek.

Gratulacje składamy też uczniowi kl. III d – Szymonowi Frelichowi, godnie reprezentującemu nasze gimnazjum w Konkursie Kuratoryjnym z Matematyki. Szymon został bowiem finalistą tegoż konkursu. Jego z kolei przewodnikiem po zawiłych korytarzach królowej nauk była pani Klaudia Kolar, której życzymy, by w przyszłym roku  któremuś z jej uczniów udało się zdobyć tytuł laureata.

Tak więc Wiktoria i Szymon to kolejna dwójka uczniów wpisujących się w grono wybitnych indywidualności naszego gimnazjum.

(gp)

 

Doradztwo zawodowe w naszej szkole

Poznaj siebie i żyj w zgodzie ze sobą!

Dla uczniów trzecich klas maj i czerwiec są miesiącami, w których intensywnie i z wielkim niepokojem poszukuje się własnej drogi kształcenia - umożliwiającej realizacje swoich pasji. Nie jest to zadanie łatwe. Dlatego nasze gimnazjum aktywnie włącza się w ten proces i próbuje wyjść naprzeciw niepokojom młodych ludzi, ukazując im szeroką ofertę zawodów i szkół.

Niedawno, tuż po egzaminie gimnazjalnym zorganizowaliśmy tydzień doradztwa zawodowego, kiedy to do naszego gimnazjum przyjechali przedstawiciele wielu szkół ponadgimnazjalnych (zawodowych, techników i liceów), którzy zaprezentowali kierunki kształcenia oraz możliwości dalszej nauki oraz zatrudnienia, jakie one dają swoim absolwentom. Nasi uczniowie też mieli możliwość uczestniczenia w dniach otwartych wielu szkół działających w naszym regionie.

Więcej…
 

BIEG ULICZNY W ORLOVEJ

3 maja odbył się bieg uliczny w partnerskim mieście czeskim - Orlova. Nasze miasto reprezentowała silna drużyna złożona z uczniów naszego gimnazjum i Zespołu Szkół (Gimnazjum nr 2). Opiekunem drużyny był p. Sławomir Szurek, a zawodników przygotowywali nauczyciele wf-u pracujący w naszej szkole.

Tu też odnotowano sukcesy:

- I miejsce w kategorii wiekowej 2002-2003: drużyna, w której skład wchodził Tobiasz Barnabas ( +3 osoby z ZS);

- I miejsce chłopców w kategorii wiekowej 1999-2001: drużyna, w której skład wchodzili Dawid Taszarek i Mateusz Lipiński (+ 2 osoby z ZS);

- I miejsce dziewcząt w kategorii wiekowej 1999-2001: drużyna, w której skład wchodziły Martyna Woźnica, Sandra Kuriata, Marta Handschuh ( + 1 osoba z ZS).

Beata Spakowska, Ewa Skupień

 

XXIV MEMORIAŁ J. MARGICIOKA I L. HAŁACZKA

Nie zabrakło naszych uczniów w tradycyjnym, organizowanym już po raz dwudziesty czwarty w Rydułtowach, biegu ulicznym upamiętniającym bohaterów Polski Podziemnej - harcmistrzów i poruczników AK  J. Margicioka oraz L. Hałaczka.

I sztafeta dziewcząt zajęła II miejsce.

Drużynę tworzyły: Dominika Szolc (kl. II c); Anna Dembowy (kl. II c), Martyna Woźnica (kl. I d), Marta Handschuh (kl. III d), Sandra Kuriata (kl. III a).

II sztafeta dziewcząt zajęła XI miejsce.

Dziewczyny biegły w składzie: Paulina Żmijewska (kl. III b), Sandra Adamczyk (kl. III b), Olimpia Kalawski (kl. II b), Bernadeta Malcharczyk (kl. II d), Zuzanna Ryś (kl. III d).

I sztafeta chłopców zajęła IV miejsce.

Drużyna: Tobiasz Barnabas (kl. I c), Dawid Taszarek (kl. III a), Bartosz Sołtysiński (kl. III d), Marek Weczerek (kl. I d), Dawid Zatylny (kl. I b).

II sztafeta chłopców zajęła VII miejsce.

Skład sztafety: Dawid Cichoń (kl. III a), Michał Wieczorek (kl. II d), Kamil Długosz (kl. II a), Robert Maks (kl. III c), Wojciech Holona (kl. II a)

Więcej…
 


Strona 8 z 38