Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

Msza św. na zakończenie roku szkolnego

Msza święta na zakończenie roku szkolnego

 

Zapraszamy wszystkich na mszę świętą w intencji uczniów, Wychowawców,
Nauczycieli i Rodziców Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach, a szczególnie klas III
z okazji zakończenia roku szkolnego.
Kościół p.w. św. Jerzego, środa 26 czerwca, godz. 19.00.

 

Zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014


klasy I i II - godz. 9.00

klasy III - godz. 10.30

 

Egzaminy poprawkowe

EGZAMINY POPRAWKOWE

 

26.08.2013 r. – poniedziałek – godz. 1200

- chemia
- historia
- j. angielski
- matematyka

27.08.2013 r. – wtorek – godz. 900

- j. polski

 

Od września - na zawsze

 

OD WRZEŚNIA  - NA ZAWSZE

Gdy ludzie doprowadzą do doskonałości sposoby wzajemnego porozumienia się, powiedzą sobie nareszcie naprawdę, z duszy do duszy, co o sobie myślą.

Zobacz zdjęcia!


Tę myśl Stanisława Jerzego Leca  można by przyjąć za motto  wszystkich projektów realizowanych przez nasze gimnazjum w ramach PNWM-u.  Wieloletnia współpraca ze szkołą w Reken zaowocowała powstaniem trwałych przyjacielskich więzi oraz lepszym zrozumieniem kultury obu narodów. Ponadto, zgodnie ze wcześniejszym założeniem, wyzwoliły nas od stereotypowego myślenia o sobie jak również skłoniły do szczerych rozmów o naszej historii i przyszłości.

W dniach 11-15 czerwca br. ponownie gościliśmy w naszych domach niemieckich partnerów- kolegów, którzy tak życzliwie przyjęli nas przed dziewięcioma miesiącami. Po długiej rozłące wreszcie zawitali do naszego miasta. Dzięki ich wizycie przeżyliśmy pięć niezapomnianych dni, które z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.

Więcej…
 

Dogoterapia

CZWORONOŻNY PRZYJACIEL


Jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu czworonożny przyjaciel, wie prawie każdy. Choć nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kontakt z psem,  w szczególności osoby niepełnosprawnej,   poprawia komunikację, skupia uwagę na towarzyszu, a nie tylko na sobie, wpływa na koncentrację uwagi, pobudza zmysły i na pewno wpływa na aktywność fizyczną. O tych wszystkich zaletach
mogliśmy się przekonać,  goszcząc w naszej szkole w piątek 14.06.13 Panią psycholog Annę Weiss  z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, a także jej  towarzysza (nieodłącznego od 9 lat ) -  Barnabę rasy  Berneński Pies Pasterski. Śmiechu i radości było co niemiara, za co dziękujemy Pani Ani Weiss  i liczymy na dalszą współpracę, a Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śl. gratulujemy kreatywnych pracowników (tych czworonożnych również)Uśmiech 

Lekcja demokracji

Lekcja demokracji w Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

„Bez społeczeństwa obywatelskiego nie ma demokracji”

Ernest Gellner

Pod tym hasłem młodzież Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach – klasy IIe i IIIe spotkała się dnia 7 czerwca br. z Posłem RP Ryszardem Zawadzkim. Demokracja, chociaż przez wiele osób uznana za najlepszy z ustrojów stworzonych przez człowieka, nadal jest tematem licznych dyskusji. I właśnie na taką dyskusję byliśmy przygotowani. Pan Poseł nie zawiódł naszych oczekiwań. Swoje wystąpienie rozpoczął od postawienia ważnego pytania – „Kim jesteśmy?” prowokując nas do przemyślenia kwestii najważniejszych praw obowiązujących w demokratycznym państwie, zasadach funkcjonowania podstawowych organów władzy podkreślając, że do najważniejszych zadań państwa należy dbanie o dobro obywateli na własnym terenie, jak i poza jego granicami.
Najważniejszym jednak punktem spotkania były zadawane przez nas pytania – a było ich wiele … jedne dotyczyły edukacji sześciolatków, inne sytuacji gospodarczej państwa i perspektyw dla młodych poszukujących pracy ludzi. Nie obyło się też bez pytań na temat kondycji politycznej Platformy Obywatelskiej i jej recepty na zwycięstwo w przyszłych wyborach. Niestety czas każdego spotkania jest ograniczony – żałujemy, że tak szybko minął, bo wiele byłoby jeszcze do wyjaśnienia.
Spotkanie to z pewnością uświadomiło nam jak ważne jest nasze uczestnictwo w życiu społecznym naszego kraju, ale i lokalnego środowiska. Znając własne potrzeby możemy podejmować działania służące wspólnemu dobru i kształtowaniu świadomego obywatelskiego społeczeństwa, którym chcemy przecież być.
Dziękujemy Posłowi RP Ryszardowi Zawadzkiemu za odwiedzenie naszej szkoły licząc na równie ciekawe lekcje wiedzy obywatelskiej w przyszłości.


Aleksander Skaba, klasa II e

 

Zwroty książek do biblioteki

OGŁOSZENIE

Biblioteka szkolna przypomina, że w piątek 21.06.13 upływa termin oddawania książek do biblioteki. Prosimy wszystkich czytelników o zwrot książek.
Jednocześnie informujemy, że w poniedziałek 24.06.13 biblioteka organizuje kiermasz podręczników od godziny 7.30 do 10.30. Prosimy o dostarczenie podręczników do sprzedaży do piątku odpowiednio przygotowanych, podpisanych i wycenionych. Osoby zaś zainteresowane kupnem zapraszamy na kiermasz.
Dodatkowo zapraszamy laureatów konkursu fotograficznego KSIĄŻKA W OBIEKTYWIE i konkursu czytelniczego ZWIADOWCY o przybycie do biblioteki  w celu odebrania nagród we wtorek 25.06.13 na drugiej długiej przerwie.

 

Wizyta w Słowenii - maj 2013

Dobrodošli v Sloveniji, czyli kolejne spotkanie partnerskie w ramach programu Comenius.

 

Słowenia, państwo położone w Europie Środkowej, gościło uczniów i nauczycieli z pięciu grup partnerskich w ramach trzeciej wizyty w projekcie Comenius „Zobacz, skosztuj i posłuchaj – to jest nasza ziemia.” My również byliśmy wśród tej międzynarodowej społeczności szkolnej :) Nasza grupa liczyła sześcioro uczniów i czworo nauczycieli z Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach.

15 maja późnym popołudniem, po kilkunastogodzinnej podróży, dotarliśmy do miasta Šmarješke Toplice. Na miejscu czekały już słoweńskie rodziny, które gościły nas w swoich domach przez najbliższych kilka dni. Następnego ranka pojechaliśmy zwiedzać liczące nieco ponad 23 tyś. mieszkańców Novo Mesto. Oglądaliśmy tamtejsze zabytki i  najciekawsze miejsca, w tym katedrę p.w. Św. Mikołaja. Fajnym doświadczeniem był spływ tratwą po rzece Krka. W jego trakcie pani ubrana w ludowy strój opowiadała nam różne ciekawostki o mieście, a w przerwach słuchaliśmy tradycyjnych słoweńskich piosenek wygrywanych przez akordeonistę. Po powrocie udaliśmy się do naszych rodzin goszczących.


Więcej…
 

Warsztaty teatralne - Buczkowice 24.05.13

Warsztaty teatralne - Buczkowice

24.05.13 grupa teatralna „WSZYSTKO GRA” prowadzona przez panią Joannę Frelich miała okazję zaprezentować spektakl „Najdłuższa podróż” podczas Wojewódzkiego Przeglądu Miniatur Teatralnych w Buczkowicach.
Warto wspomnieć, że był to pierwszy występ tej młodej, bo działającej od 3 miesięcy, grupy. Przedstawienie spotkało się z dużym aplauzem. Ponadto uczestniczyliśmy warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktora, pana Piotra Skibę.
Wykonując szereg ćwiczeń pomocnych aktorowi, uświadomiliśmy sobie jak ważne jest odpowiednie przygotowanie nie tylko do gry aktorskiej, ale także życia. Odpowiednia dykcja, modulacja głosu, postawa i pewność siebie to umiejętności przydatne w różnych sytuacjach życiowych, a ich nabycie to gwarancja sukcesu.


 

Rekrutacja Comenius Portugalia

REKRUTACJA UCZNIÓW – WYJAZD DO PORTUGALII
W DNIACH 16-20 PAŹDZIERNIK 2013


Informujemy, że od dnia 3 czerwca 2013 prowadzimy rekrutację uczniów chętnych do wyjazdu do Portugalii w dniach 16-20 października 2013 w ramach projektu Comenius
„Zobacz, skosztuj i posłuchaj – to jest nasza ziemia”.
Osoby chętne powinny zapoznać się z regulaminem organizacji współpracy
międzynarodowej dostępnym na naszej stronie internetowej.
Zgłoszenia przyjmują pan Sebastian Grela i pani Anita Kubik.
Jednym z kryteriów wyboru kandydata jest pomyślnie odbyta rozmowa kwalifikacyjna.
Odbędzie się ona we wtorek 18 czerwca o godz. 14.10 w sali nr 12.

W wyjeździe może wziąć udział 6 uczniów.

 

Warszawa - 22-24.05.2013

WYCIECZKA DO WARSZAWY

Od środy do piątku, 22-24 maja, klasy 2a, 2b i 2c miały okazję zwiedzać naszą piękną stolicę - Warszawę. Zobaczyliśmy najważniejsze i najbardziej rozpoznawalne miejsca w tym mieście.

Na początku oglądaliśmy gmach telewizji TVP. Niewątpliwie był to dobry początek całej wycieczki. Jestem pewna, że wszyscy jednoznacznie potwierdzą, że bycie na planie serialu "Rodzinka.pl" czy w miejscu gdzie nagrywane jest "Pytanie na śniadanie" było niezwykłym przeżyciem. Następnym punktem wycieczki był Stadion Narodowy. Mimo że pogoda nie dopisywała, wszyscy byli zachwyceni i zaskoczeni naszą najważniejszą sportową areną w kraju. Wieczorem, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w spektaklu pt. "Zemsta" w Teatrze Polskim, w którym role głównych bohaterów zagrali Andrzej Seweryn oraz Daniel Olbrychski. Wydaje mi się, że każdy z nas potrzebował takiego zastrzyku kultury na wysokim poziomie.

Drugi dzień zaczęliśmy od Centrum Nauk Kopernik, gdzie samodzielnie mogliśmy dokonać przeróżnych doświadczeń. Po niewątpliwe ekscytujących dwóch godzinach spędzonych w Centrum, wyruszyliśmy oglądać Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat oraz piękny Zamek Królewski. Później byliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zwiedzaliśmy także Cmentarz na Powązkach oraz oglądaliśmy pałac w Wilanowie. W tym dniu także mieliśmy szczęście gdyż udało nam się zobaczyć prezydenta, Bronisława Komorowskiego. Z wielkiej odległości, ale jednak, widzieliśmy :)

Ostatni, trzeci dzień zaczęliśmy od Łazienek, gdzie zwiedzaliśmy park i pałac. Później, udaliśmy się do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie na punkcie widokowym, czyli ogrodach mieszczących się na dachu, przewodnik udowodnił nam, że Pałac Kultury i Nauki wbrew pozorom, jest najwyższym budynkiem Warszawy. Następnym punktem był Sejm. Było to chyba miejsce, które na wszystkich zrobiło spore wrażenie. Zobaczenie z bliska konferencji czy obrad, które, na co dzień widzimy w telewizji, było niewątpliwie czymś zaskakującym. Po Sejmie oprowadził nas pan Henryk Siedlaczek, poseł z naszej ziemi, który w bardzo przyjemny i sympatyczny sposób opowiedział nam o polskim parlamencie.

Pełni wrażeń oraz bogatsi o nowe doświadczenia, wróciliśmy do Rydułtów. Wycieczka była bardzo, bardzo udana. Dziękujemy nauczycielom za zorganizowanie całego wyjazdu, ale przede wszystkim za cierpliwość :)

Monika Marszolik, 2c

 

Wizyta uczniów z Niemiec

 

W dniach od 11 do 15 czerwca 2013 r. będziemy gościli w naszej
szkole 20 uczniów i 2 nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły
Elisabeth-von-Thüringen Realschule w Reken.

Będziemy wspólnie realizowali projekt „Co kraj, to obyczaj -
poznaj swoje nowe miasto partnerskie”.
Dziękujemy Fundacji Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży

za wsparcie finansowe i merytoryczne.

 

List rzecznika praw dziecka

Reaguj. Masz prawo.


1 czerwca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystosował list do Rodziców, Opiekunów oraz Wychowawców, poruszający temat nowej kampanii społecznej REAGUJ. MASZ PRAWO. Kampania ta ma na celu zmianę postaw świadków stosowania przemocy wobec dzieci i skłonienie ich do reagowania w takich sytuacjach i zgłaszania takich przypadków.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią listu: http://www.brpd.gov.pl/wystapienia/2013_05_29_list.pdf.

 

Wycieczka do Żor

Wycieczka klas 1b, 1d i klasy specjalnej

do Żor w dniu 24.05.2013 r.

 

W dniu 24.05.2013 r. odbyła się wycieczka klas 1b, 1d i klasy specjalnej do Żor w celu obejrzenia interaktywnej ekspozycji „Fundusze Europejskie. Polska korzysta”. Była to jedna z szesnastu imprez plenerowych organizowanych w każdym województwie. W edycji danego województwa mogło uczestniczyć tylko 10 grup uczniów, a o zakwalifikowaniu się do programu decydowała kolejność zgłoszeń. Udało się – byliśmy na drugim miejscu! Teraz pozostało tylko przygotować się na dobrą zabawę połączoną z nauką.
Wystawa w nowatorski sposób obrazowała zmiany zachodzące w otaczającej nas rzeczywistości dzięki korzystaniu z Funduszy Europejskich. Atrakcjami ekspozycji były m.in.: pokazy eksperymentów naukowych, gry multimedialne, warsztaty fotograficzne i plastyczne, pokaz udzielania pierwszej pomocy, zjazd po wirtualnym stoku narciarskim, konkursy prowadzone przez animatorów.
Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili bardzo zadowoleni i wzbogaceni o wiadomości dotyczące Unii Europejskiej i świata nauki!

Zobacz zdjęcia tutaj.

Kierownik wycieczki

Edyta Mrula

 

Konkurs ekologiczny drugoklasistów

KONKURS EKOLOGICZNY DRUGOKLASISTÓW


W środę piętnastego maja bieżącego roku odbył się finał konkursu ekologicznego dla klas drugich. Podczas 3 i 4 lekcji rywalizowały ze sobą trzyosobowe reprezentacje klas:

II A – Sebastian Szweda, Nicola Kabut, Adrian Reś

II B – Martyna Polit, Edyta Pochłod, Seweryn Paduszek

II C – Mateusz Grygierek, Mikołaj Rudek, Wiktoria Mandrysz

II D – Oliwia Masłowska, Agata Czyż, Bartosz Rogoś

II E – Monika Klimek, Kamil Niziołek, Marta Zeug

Pani Dominika Urbanek i pani Beata Godzwon przygotowały 5 zadań, których wykonanie oceniało jury w składzie: p. Katarzyna Połomska, p. Julia Machowska i p. Beata Godzwon. Zadania konkursowe przedstawiały Agata Marcol wraz z Bronią Bizoń.
Najpierw uczestnicy musieli rozwiązać test. Agata czytała pytania na głos, aby wszyscy uczniowie obserwujący przebieg wydarzenia także mogli sprawdzić swoją wiedzę.

Więcej…
 

Kiermasz książek

„Witam cię kartek szelestem,
tytułem na pierwszej stronie witam,
bo po to przecież jestem,
żebyś mnie ujął w dłonie i czytał ...”


Szkolna biblioteka podczas miesiąca maja zaprasza nauczycieli i uczniów na kiermasz książek.

8 maja – DZIEŃ BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK
Uśmiech

 


Strona 8 z 18