Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

Konkurs walentynkowy

Z okazji WALENTYNEK  14.02.14 został przeprowadzony Konkurs Walentynkowy

„Miłość w filmie i literaturze” dla klas pierwszych.

Trzyosobowe grupy zmagały się z niełatwymi zadaniami na temat miłości.

Wyniki konkursu:

I miejsce – drużyna z klasy Id

II miejsce – drużyna z klasy 1a

III miejsce – drużyna  z klasy 1b

Gratulujemy  i  informujemy, że w najbliższym czasie zostaną wręczone dyplomy i nagrody :)

 

Konkurs recytatorski

13.02.14 w szkolnej bibliotece odbył się Konkurs Recytatorski  pod

hasłem „Już taki jestem …”

Jury wyłoniło laureatów, którzy

reprezentować  nas będą w Powiatowym

Konkursie Recytatorskim.

 

Wyniki konkursu:

 

I  miejsce – Bronisława Bizoń 3e

II miejsce – Agata Stebel  1d i Wojciech Frelich 3e

III miejsce – Kinga Krauspe 2e

wyróżnienie – Marta Handschuh 1d

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok :)


 

Healthy lifestyle - projekt polsko-czeski

 

 

„Healthy Lifestyle”
1.01.2014 r. do 31.12.2014 r.
Projekt dotyczący współpracy Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach i Śląskiego Gimnazjum w Opavie.

 

Projekt nawiązuje do wcześniejszej udanej współpracy naszego gimnazjum ze Śląskim Gimnazjum w Opavie. Obecnie chcemy skupić się na temacie zdrowego stylu życia. Właściwego podejścia do życia należy się nauczyć. Młodzi ludzie często mówią, że chcą żyć inaczej niż poprzednie pokolenia. Są zatem pozytywnie nastawieni do zmian. Nasz projekt wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. Z jednej strony, mamy zamiar skupić się na podnoszeniu świadomości zdrowego odżywiania, a także rozpoznawaniu zagrożeń związanych z zaburzeniami odżywiania, z drugiej strony, skupiamy się na optymalnym zestawie ćwiczeń fizycznych i zajęć rekreacyjnych w czasie wolnym. Dodatkowo chcemy zwrócić uwagę  na zanieczyszczenie środowiska w regionach, w których żyjemy.

 

Więcej…
 

List w Watykanu

List z Watykanu!

 

Z inspiracji pani Katarzyny Ziembickiej postanowiliśmy złożyć listowne życzenia bożonarodzeniowe papieżowi Franciszkowi. Karolina Fonfara napisała list, w którym przedstawiła nasze miasto i szkołę, zapewniła o naszej modlitwie i duchowej bliskości. Każdy uczeń i nauczyciel miał możliwość własnoręcznie podpisać się pod listem i życzeniami. Właśnie otrzymaliśmy list – podziękowanie z Watykanu!


 

Czy prowadzę zdrowy styl życia?

Czy prowadzę zdrowy styl życia?


W dniu 10.01.14 na Karnawałowym Festiwalu Nauki uczniowie z klas 2b, 2d, 2e oraz 3d realizujący projekt edukacyjny „Trzymaj formę - bądź zdrowy i szczęśliwy. Czy prowadzę zdrowy styl życia?” przygotowali wspólnie z p. Machowską, Adamczyk, Maks kawiarenkę ze zdrową żywnością.
Spotkanie było okazją do zaprezentowania przygotowanych prezentacji multimedialnych na temat roli aktywności fizycznej w naszym życiu. Uczniowie przygotowali także plakaty, ulotki promujące zdrowe odżywianie. Natomiast potrawy z prezentowanego menu zostały umieszczone w książeczce kucharskiej. Mamy nadzieję, że udowodniliśmy, że zdrowo oznacza także smacznie !!!


 

Wolontariat misyjny

WOLONTARIAT  MISYJNY

W minionym półroczu roku szkolnego 2013/2014 w naszym gimnazjum rozpoczął swoją działalność Wolontariat Misyjny pod opieką s. M. Longiny Płaczek.

Wolontariat ma na celu ukazanie misyjności Kościoła i uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka oraz włączenie w formację Papieskiego Dzieła  Misyjnego Dzieci.

Uczniowie biorący w nim udział zapoznają się ze światem misyjnym -  głównie z sytuacją swoich rówieśników z krajów Afryki i Dalekiego Wschodu.

Dotychczas zaangażowały się w to piękne i pożyteczne dzieło 62 osoby.

Można zaobserwować wśród członków wolontariatu ogromny zapał misyjny wyrażający się poprzez niesienie pomocy duchowej misjom, umiejętność składania ofiar - a szczególnie ze swojego wolnego czasu - podejmowanie własnych inicjatyw na rzecz misji oraz uczestnictwo w akcjach pozyskania funduszy na  konkretny cel.

Ogromnym sukcesem jest zaangażowanie się uczniów w zorganizowanie i przeprowadzenie „Słodkiej niedzieli” - na zakończenie Światowego Tygodnia Misyjnego oraz udział w kolędowaniu na rzecz dzieci z Republiki Konga.


Zapraszamy do galerii zdjęć - tutaj -, które potwierdzają zapał misyjny  naszych uczniów.

W drugim półroczu będziemy kontynuować program i zapoznawać się z kolejnymi krajami misyjnymi i ich problemami oraz podejmować kolejne inicjatywy,  np. robienie palm na Niedzielę Palmową. Dochód z nich przeznaczymy na remont przedszkola w Kamerunie, gdzie pracują siostry służebniczki NMP.

s. Longina

 

Nakarm głodnego. Szczęśliwe dziecko z pełnym brzuszkiem.

Nakarm głodnego. Szczęśliwe dziecko z pełnym brzuszkiem.

 

W imieniu Fundacji "Być Bardziej", realizującej program dożywiania o nazwie "Nakarm Głodnego. Szczęśliwe dziecko z pełnym brzuszkiem", zachęcamy Państwa do włączenia się w nasze działania. W ramach programu "Nakarm Głodnego" najbardziej potrzebujący uczniowie Państwa szkół mogą ubiegać się o dofinansowywanie do obiadów na II semestr bieżącego roku szkolnego, w szkolnych stołówkach. Więcej szczegółów znajdą Państwo w liście od Prezesa Fundacji, ks. Andrzeja Sikorskiego tutaj.

Szczegółowe informacje o programie "Nakarm Głodnego. Szczęśliwe dziecko z pełnym brzuszkiem" mogą znaleźć Państwo na naszej stronie internetowej www.nakarmglodnego.pl

Wniosek o przyznanie dziecku dofinansowania do obiadów
w ramach programu „Nakarm głodnego. Szczęśliwe dziecko z pełnym brzuszkiem”

(II semestr, rok szkolny 2013/2014) tutaj

 

Czy matematyka może być ciekawa?

M4t3m4tyc2n4 5tr0n4 n452ych uc2n1ów

 

Uczniowie klasy 2d zapraszają do odwiedzenia strony internetowej www.matemo.uduu.pl. Stronka tworzona jest w ramach projektu edukacyjnego pt. "Czy matematyka może być ciekawa?"

 

Wieczór Kolęd Międzynarodowych - 16.01.2014

Wieczór Kolęd Międzynarodowych

16 stycznia 2014 odbył się w Rydułtowskim Centrum Kultury Wieczór Kolęd Międzynarodowych zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Noblistów Polskich w Rydułtowach. Była to impreza środowiskowa pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Wodzisławskiego i Burmistrza Miasta Rydułtowy. Udział brały w nim uczennice i uczeń naszego gimnazjum. Występ udał się bardzo dobrze. Atmosfera podczas imprezy była doskonała, wszyscy goście byli zachwyceni. Mimo niesamowitych artystów nie mogło zabraknąć świetnych (!) konferansjerów (gdyby nie oni za kulisami byłoby całkiem nudno^^). Goście i występujący wyszli z imprezy bardzo zadowoleni.


Julia Stacha

 

Karnawałowy Festiwal Nauki - 10.01.14

KARNAWAŁOWY ROZKŁAD JAZDY

czyli

Karnawałowy Festiwal Nauki w Gimnazjum nr1

Jak co roku uczniowie Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach rozpoczęli nowy rok z wielką pompą. Tym razem przygotowali oni świąteczno – karnawałowy rozkład jazdy, a do pociągu zaprosili przedstawicieli szkoły z Colindres w Hiszpanii na czele z dyrektorem Gerardo Carbajo, nauczycielkę szkoły w Opawie – Katerinę Hertlovą, która po raz trzeci realizuje z nami projekt polsko-czeski, włodarzy miasta: Burmistrza Miasta Rydułtowy Kornelię Newy, Przewodniczącego Rady Miasta Lucjana Szwana,  Zastępcę Przewodniczącego Rady Miasta Barbarę Wojciechowską, Proboszcza Parafii p.w. Św. Jerzego – Ks.Dziekana Konrada Opitka, Dyrektora MZOPO Jolantę Otawę, Prezesa TMR Henryka Machnika oraz rodziny i przyjaciół uczniów i szkoły. Oj było tłoczno, ale ponieważ nie brakowało atrakcji – nikt nie narzekał.

Na scenie przygotowano przystanki, jedne z nich to chwile refleksji, inne to zaczarowany świat muzyki, a końcowa stacja to było prawdziwe karnawałowe szaleństwo. Nad częścią artystyczną pieczę trzymały dwie polonistki: Joanna Frelich i Beata Steuer. Uczniowie poprowadzili nas od scenek teatralnych pełnych świątecznej zadumy i refleksji przygotowanych przez uczniów klasy I b oraz grupę teatralną „Wszystko gra”, poprzez ucztę muzyczną w wykonaniu szkolnego zespołu wokalno – instrumentalnego „Turbulencja” oraz uczniów klasy I d. Wielkie zainteresowanie wzbudziła piątka naszych uczniów, którzy po trzymiesięcznym pobycie w szkole hiszpańskiej podzielili się wrażeniami, przedstawili swoje „rodzeństwo” projektowe i wspólnie odśpiewali kolędę po hiszpańsku, zadbała o to B. Staniczek-Szurek, mentor projektu WIU. Mieliśmy także okazję zobaczyć, jak będą wyglądały lekcje muzyki w kolejnych latach w Gimnazjum nr 1, gdyż dzięki udziałowi w projekcie Comenius udało się zakupić 25 gitar, na których uczniowie będą się uczyli grać. Kolejny przystanek to przygotowanie do karnawału - o dawnych zapustach opowiedzieli nam uczniowie z I c, a o kondycję fizyczną zadbali  trenerzy Uczniowsko – Harcerskiego Klubu Sportowego „Skaut”, który rozpoczyna działalność na terenie naszej szkoły. Ostatnim punktem programu artystycznego był zabawa karnawałowa – pokaz tańca zapewnił nam zespół „Olimpki” działający przy OPP, zaś w rytm utworu „Bałkanica” bawili się uczniowie szkoły oraz zaproszeni goście. Jak to na zabawie karnawałowej bywa - nie mogło zabraknąć uczty dla ciała. Dzięki rodzicom naszych uczniów na stołach zagościły pyszne ciasta
i inne przekąski.

Dodatkową atrakcją tego wieczoru były „stoiska” przygotowane przez naszych uczniów na parterze szkoły. Można było tutaj zobaczyć m. in.: prezentację projektów międzynarodowych, w których uczestniczy G1, tradycyjną kuchnię śląską, wystawę makiet, galerię zdjęć, wystawę kartek okolicznościowych w rozmiarze XXL przygotowanych na konkurs ogłoszony przez Romanę Honus.

Jedyną rzeczą, której brakowało był czas – bo atrakcji było tak wiele, uczniowie chcieli zaprezentować wiele ze swoich talentów, że gdybyśmy chcieli wszystko pokazać, to jeszcze kolejnych kilka godzin spędzilibyśmy w szkole i na pewno nie byłoby nudno.

Bronisława Bizoń i Agata Marcol

pod opieką Beaty Steuer

Opinie:

Według mnie tegoroczny Karnawałowy Festiwal Nauki był bardzo interesujący. Najbardziej efektowne dla mnie było przebranie prowadzących w stroje klaunów.

uczennica 3e

 

Moim zdaniem ta szkolna impreza była najlepszą w ciągu całego roku. Mimo tego, że trzeba było włożyć dużo pracy - efekt był niesamowity. Bardzo lubię tego typu uroczystości, a najbardziej spodobała mi się kolęda w wykonaniu zespołu Turbulencja pt.: „Uciekali, uciekali...”.

uczennica G1

 

To było super przedstawienie... prowadzone przez uczniów gimnazjum... i pyszne ciastka. Jednym słowem super impreza ...

Karina Malerz

Było bardzo miło i ciekawie. Tego typu festiwali nie mamy w Hiszpanii, a bardzo byśmy chcieli. Najbardziej interesujący dla nas był taniec Kankan. Spodobała nam się piosenka Bałkanica oraz śpiew.

Maria, Estela, Maria, Ismael

Ciekawy był program – dobrze, że tyle przyszło osób.

Julia, G1

Bardzo mi się spodobały wystawy w klasach. Ogółem bardzo, bardzo fajna impreza.

Martyna Kocur - absolwentka

 

Najpiękniejsza kartka - nagrodzeni

Rozwiązanie regionalnego konkursu plastycznego

„Najpiękniejsza kartka okolicznościowa w rozmiarze XXL”

W konkursie wzięło udział 44 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z naszego regionu. Prace charakteryzowały się oryginalnością , pomysłowością i różnorodnością tematyczną. Komisja, na czele której stała mgr Joanna Skowronek- Twardzik, miała ciężkie zadanie przy wyborze najpiękniejszych prac. Poniżej przedstawiamy listę laureatów, którzy odebrali już dyplomy i nagrody podczas „Karnawałowego Festiwalu Nauki”. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział!


W kategorii SZKOŁA PODSTAWOWA klasy I-III

1.         Emilia Nowak – uczennica klasy 2 Szkoły Podstawowej w Pogrzebieniu

2.         Mateusz Szwagierczak – uczeń klasy 3 Szkoły Podstawowej nr 10 w Rybniku

3.         Wiktoria Poręba – uczennica klasy 2 Szkoły Podstawowej w Rzuchowie

W kategorii SZKOŁA PODSTAWOWA klasy IV-VI

1.Natalia Krzyżok – uczennica klasy 6 Szkoły Podstawowej nr 3 w Pszowie

2. Klaudia Depta – uczennica klasy 4 Szkoły Podstawowej w Rzuchowie

3.Paulina Janik – uczennica klasy 4 Szkoły Podstawowej nr 10 w Rybniku

3. Anna Nowak –uczennica klasy 5 Szkoły Podstawowej nr 3 w Pszowie

Wyróżnienia:

Lidia Szulik – uczennica klasy 5 Szkoły Podstawowej nr 4 w Radlinie

Malina Santia – uczennica klasy 4 Zespołu Szkół w Rydułtowach


W kategorii GIMNAZJUM

1. Szymon Marker- uczeń klasy 2 Gimnazjum nr1 w Rydułtowach

2. Magdalena Małuch – uczennica klasy 3 Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu Śl.

 

nauczyciel plastyki mgr Romana Honus

dyrekcja G1 mgr Alicja Kołodziej

 

Zebranie

Zebranie rodziców


Informujemy, że dnia 16 stycznia (czwartek) o godzinie 17.00

w naszej szkole odbędzie się zebranie z rodzicami.

 

Kolejne sukcesy naszych uczniów

Sukces w Chorzowie

W dniach 03.01-05.01.2014 odbywały się przesłuchania do już X Starochorzowskiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Uprzejmie informujemy, że nasz szkolny zespół wokalno-instrumentalny TURBULENCJA zajął III miejsce. Na uwagę zasługuje też fakt, iż drugi z prowadzonych przez pana Stefana Drożdżoka zespołów z Ogniska Pracy Pozaszkolnej "NONSENS" w tej samej kategorii zajął miejsce pierwsze. W festiwalu wzięło udział ok. 120 solistów i zespołów. W naszej kategorii, 13-15 lat, ocenie poddano ponad trzydziestu solistów, duetów i zespołów. Po raz kolejny już nasze rydułtowskie zespoły wykazały się umiejętnościami instrumentalno-wokalnymi i pełnym profesjonalizmem godnie reprezentując nasze miasto.

 

Turcja Comenius rekrutacja

REKRUTACJA UCZNIÓW – WYJAZD DO TURCJI
W DNIACH 26-30 MARZEC 2014

 

Informujemy, że od dnia 7 stycznia 2014 prowadzimy rekrutację uczniów chętnych do wyjazdu do Turcji w dniach 26-30 marzec 2014 w ramach projektu Comenius „Zobacz, skosztuj i posłuchaj – to jest nasza ziemia”.
Osoby chętne powinny zapoznać się z regulaminem organizacji współpracy międzynarodowej dostępnym na naszej stronie internetowej w dziale Projekty. Zgłoszenia przyjmują pan Sebastian Grela i pani Anita Kubik.
Jednym z kryteriów wyboru kandydata jest pomyślnie odbyta rozmowa kwalifikacyjna.
Odbędzie się ona w dniach 9.01.14 oraz 10.01.14 w sali nr 12 o godzinie 14.10.

 

Karnawałowy Festiwal Nauki

GIMNAZJUM NR 1 w Rydułtowach


zaprasza na


KARNAWAŁOWY FESTIWAL NAUKI


10 stycznia 2014 (piątek) godz. 17.00


cena biletu: 5 zł

(ciastko gratis)

*dla wylosowanych uczestników spotkania mamy nagrody specjalne*

 

Nowy numer konta

INFORMUJEMY O ZMIANIE NR KONTA DOTYCZĄCEGO

PŁATNOŚCI ZA OBIADY OD DNIA 01.01.2014

NR KONTA:

66 8470 0001 2001 0055 2394 0003

 


Strona 8 z 21