Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

PIĄTKOWY WIECZÓR Z „RODZINĄ ADAMSÓW”

13 maja 2016 r. uczniowie klas pierwszych naszego gimnazjum mieli okazję podziwiać na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego zespół aktorów występujących w niezwykłym musicalu „Rodzina Adamsów.”

Wyjazd został zorganizowany przez p. Beatę Spakowską i p. Małgorzatę Pyszny. Wzięło w nim udział 47 uczniów. Wielu uczestników wyjazdu po raz pierwszy miało możliwość obejrzenia na prawdziwej scenie spektaklu muzycznego - tym bardziej cieszyło opiekunów, że wrócili do domu pełni wrażeń i pełni zapału do uczestnictwa w kolejnych tego typu wyjazdach.

Wyjazd został zorganizowany w ramach cyklicznie organizowanych przez polonistów pracujących w G1 spotkań z teatrem. Za kilka dni wyrusza kolejna grupa uczniów - tym razem do Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie - pod opieką p. Gabrieli Pardubickiej, która obejrzy musical „Romeo i Julia.”

Beata Spakowska

 

NAJWYŻSZE MIEJSCA W KONKURSIE PLASTYCZNYM ZAJĘTE PRZEZ NASZYCH UCZNIÓW!

Od dawna wiadomo, że w naszej szkole uczniowie mają wiele możliwości rozwijania talentów plastycznych. Zajęcia prowadzone przez p. Romanę Honus cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i przyciągają zarówno chłopców, jak i dziewczęta. To na nich poznają różne techniki malarskie, zgłębiają tajniki sztuki użytkowej, uczestniczą w warsztatach i plenerach, to tu budzi się chęć tworzenia i wyrażania siebie przez sztukę. Nic więc dziwnego, że aktywność uczniów wyraża się też w licznym udziale w konkursach plastycznych i przekłada się na kolejne sukcesy.

14 kwietnia w placówce Państwowego Ogniska Plastycznego W Rydułtowach odbyło się II Spotkanie rysunkowe. Konkurs miał zasięg powiatowy, brali w nim udział uczniowie ze szkół z Rydułtów, Pszowa i Rybnika. W czasie 3 godzin mieli do wykonania rysunek  martwej natury spośród kompozycji ustawionych w pracowniach.

Prace uczniów zostały ocenione i docenione. 2 miejsce zajęła Martyna Laszczyńska z klasy 1d a wyróżnione zostały prace Agaty Weczerek (2d) i Julii Godzwon (1d).

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Romana Honus, Beata Spakowska

 

Oni sięgają do gwiazd

 

Każdy odwiedzający Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach zauważa umieszczoną na frontowej ścianie korytarza konstatację:  „Jestem Ślązakiem, Polakiem, Europejczykiem”. Uczniowie naszej szkoły  niejednokrotnie udowadniali, że taką właśnie tożsamość nie tylko deklarują, ale też ją manifestują  i udowadniają. Przykłady? Oto i one – piękne gimnazjalistki ubrane w śląskie stroje porywają publiczność melodią „Pięknej piosneczki śląskiej”, coroczne spotkania  z żołnierzami Armii Krajowej wyciskają łzy wzruszenia na twarzach weteranów walk o wolna Polskę, zaś  udział w licznych  projektach międzynarodowych przynosi efekt w postaci kontaktów i przyjaźni sięgających  od Półwyspu Pirenejskiego po litewskie Wilno. Swoistą wisienką na torcie owych zorientowanych na szeroki świat horyzontów myślowych uczniów naszego gimnazjum stał się sukces uczennicy klasy II d – Wiktorii Kalety. Została ona laureatką Kuratoryjnego Konkursu z Języka Angielskiego Dołączyła w ten sposób do grona laureatów konkursów kuratoryjnych z poprzednich lat. Tegoroczny sukces tym bardziej jednak cieszy,  że to już po raz drugi najwyższe laury osiągnięte zostały właśnie w konkursie z języka angielskiego. Gratulujemy więc Wiktorii jak i oprowadzającemu ją po meandrach języka angielskiego jej Cicerone, którym jest  pani Barbara Staniczek-Szurek.

Gratulacje składamy też uczniowi kl. III d – Szymonowi Frelichowi, godnie reprezentującemu nasze gimnazjum w Konkursie Kuratoryjnym z Matematyki. Szymon został bowiem finalistą tegoż konkursu. Jego z kolei przewodnikiem po zawiłych korytarzach królowej nauk była pani Klaudia Kolar, której życzymy, by w przyszłym roku  któremuś z jej uczniów udało się zdobyć tytuł laureata.

Tak więc Wiktoria i Szymon to kolejna dwójka uczniów wpisujących się w grono wybitnych indywidualności naszego gimnazjum.

(gp)

 

Doradztwo zawodowe w naszej szkole

Poznaj siebie i żyj w zgodzie ze sobą!

Dla uczniów trzecich klas maj i czerwiec są miesiącami, w których intensywnie i z wielkim niepokojem poszukuje się własnej drogi kształcenia - umożliwiającej realizacje swoich pasji. Nie jest to zadanie łatwe. Dlatego nasze gimnazjum aktywnie włącza się w ten proces i próbuje wyjść naprzeciw niepokojom młodych ludzi, ukazując im szeroką ofertę zawodów i szkół.

Niedawno, tuż po egzaminie gimnazjalnym zorganizowaliśmy tydzień doradztwa zawodowego, kiedy to do naszego gimnazjum przyjechali przedstawiciele wielu szkół ponadgimnazjalnych (zawodowych, techników i liceów), którzy zaprezentowali kierunki kształcenia oraz możliwości dalszej nauki oraz zatrudnienia, jakie one dają swoim absolwentom. Nasi uczniowie też mieli możliwość uczestniczenia w dniach otwartych wielu szkół działających w naszym regionie.

Więcej…
 

BIEG ULICZNY W ORLOVEJ

3 maja odbył się bieg uliczny w partnerskim mieście czeskim - Orlova. Nasze miasto reprezentowała silna drużyna złożona z uczniów naszego gimnazjum i Zespołu Szkół (Gimnazjum nr 2). Opiekunem drużyny był p. Sławomir Szurek, a zawodników przygotowywali nauczyciele wf-u pracujący w naszej szkole.

Tu też odnotowano sukcesy:

- I miejsce w kategorii wiekowej 2002-2003: drużyna, w której skład wchodził Tobiasz Barnabas ( +3 osoby z ZS);

- I miejsce chłopców w kategorii wiekowej 1999-2001: drużyna, w której skład wchodzili Dawid Taszarek i Mateusz Lipiński (+ 2 osoby z ZS);

- I miejsce dziewcząt w kategorii wiekowej 1999-2001: drużyna, w której skład wchodziły Martyna Woźnica, Sandra Kuriata, Marta Handschuh ( + 1 osoba z ZS).

Beata Spakowska, Ewa Skupień

 

XXIV MEMORIAŁ J. MARGICIOKA I L. HAŁACZKA

Nie zabrakło naszych uczniów w tradycyjnym, organizowanym już po raz dwudziesty czwarty w Rydułtowach, biegu ulicznym upamiętniającym bohaterów Polski Podziemnej - harcmistrzów i poruczników AK  J. Margicioka oraz L. Hałaczka.

I sztafeta dziewcząt zajęła II miejsce.

Drużynę tworzyły: Dominika Szolc (kl. II c); Anna Dembowy (kl. II c), Martyna Woźnica (kl. I d), Marta Handschuh (kl. III d), Sandra Kuriata (kl. III a).

II sztafeta dziewcząt zajęła XI miejsce.

Dziewczyny biegły w składzie: Paulina Żmijewska (kl. III b), Sandra Adamczyk (kl. III b), Olimpia Kalawski (kl. II b), Bernadeta Malcharczyk (kl. II d), Zuzanna Ryś (kl. III d).

I sztafeta chłopców zajęła IV miejsce.

Drużyna: Tobiasz Barnabas (kl. I c), Dawid Taszarek (kl. III a), Bartosz Sołtysiński (kl. III d), Marek Weczerek (kl. I d), Dawid Zatylny (kl. I b).

II sztafeta chłopców zajęła VII miejsce.

Skład sztafety: Dawid Cichoń (kl. III a), Michał Wieczorek (kl. II d), Kamil Długosz (kl. II a), Robert Maks (kl. III c), Wojciech Holona (kl. II a)

Więcej…
 

SUKCESY W BADMINTONIE

Brawa dla naszych badmintonistów!

Łukasz Pyszny (kl. I d) oraz Rafał Czepczor (kl. II d) zajęli II miejsce w powiecie i II miejsce w rejonie!

Chłopcami opiekuje się Ewa Skupień.

Gratulujemy!!!

 

Gimnazjum nr 1 szachami stoi

Nasi uczniowie odnoszą coraz większe sukcesy w zawodach szachowych!

Grupa dziewcząt i chłopców pod opieką p. Ewy Skupień wzięła udział w Gimnazjadzie Młodzieży Szkolnej województwa śląskiego w szachach drużynowych.

Agata Stebel (kl. III d) oraz Olga Bilczewska (kl. I d) zajęły I miejsce w powiecie i w rejonie, a II- w Finale.

Kacper Bilczewski (kl. III d) oraz Adam Radecki (kl. I d) zajęli I miejsce w powiecie i w rejonie, a IV- w Finale.

W efekcie tych sukcesów w dniach 18- 21 maja tego roku nasze Gimnazjum weźmie udział w Ogólnopolskich Drużynowych Zawodach w Szachach dla Szkół Gimnazjalnych w Pokrzywnie. Drużynę tworzą:

Agata Stebel, Olga Bilczewska, Paulina Robakowska (kl. I d), Kacper Bilczewski oraz Adam Radecki.

Gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za następne!

Beata Spakowska, Ewa Skupień

 

ROK SIENKIEWICZOWSKI W NASZEJ SZKOLE

Ze względu na to, że rok 2016 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem H. Sienkiewicza, postanowiliśmy aktywnie włączyć się w organizację imprez promujących twórczość znakomitego pisarza, który miał niebagatelny wpływ na kształtowanie się naszej tożsamości narodowej.

5 maja obchodziliśmy 170. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza. Uczniowie, we współpracy z p. Joanną Frelich i p. Beatą Spakowska, przygotowali bardzo interesującą wystawę plakatów prezentujących w atrakcyjny sposób utwory napisane przez pisarza. Ponadto podczas przerw na głównym korytarzu można było obejrzeć prezentacje multimedialne poświęcone dawnej i obecnej percepcji jego utworów, jak również bujnej biografii tego niezwykłego twórcy. W gablocie przygotowana została wystawka książek pisarza, a na środku korytarza znalazł się obrys jego sylwetki - pod hasłem „Poszukiwany H. Sienkiewicz.” Wszystkim tym działaniom towarzyszyła muzyka pochodząca z filmów będących ekranizacjami dzieł H. Sienkiewicza.

Jest to pierwsza część obchodów Roku Sienkiewiczowskiego. Kolejna część zostanie przeprowadzona w listopadzie - z okazji rocznicy śmierci pisarza.

Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w akcję wszystkim uczniom, którzy przygotowali plakaty, prezentacje i pomogli w przygotowaniu oprawy święta.

Beata Spakowska, Joanna Frelich

 

ZŁOTY WAWRZYN 2016

SUKCES NASZYCH UCZENNIC

25 kwietnia rozstrzygnięta została kolejna edycja Powiatowego Konkursu Literackiego ZŁOTY WAWRZYN”- organizowanego już po raz piętnasty.

W jubileuszowym konkursie nasze dwie uczennice odniosły znaczący sukces:

Bernadeta  Malcharczyk z kl. II d zajęła II miejsce w kategorii proza (opiekun: p. Iwona Wojaczek),

Paulina Robakowska z kl. I d zajęła indywidualnie II miejsce w kategorii poezja (opiekun: G. Pardubicka).

Cieszymy się z sukcesu dziewcząt i mamy nadzieję, że powtórzą go w przyszłym roku - czego im serdecznie życzymy.

Beata Spakowska

 

 

 

 

Mówią o nas Polakach, że jesteśmy narodem, jak żaden inny zafascynowany przeszłością i miłością do Boga i ojczyzny. Czy to prawda? Co znaczą słowa te dla współczesnego pokolenia – dla nas? Czy możemy je zlekceważyć? Wymazać z pamięci? Odpowiedź jest jedna … ważne daty, jak 11 listopada, 2 maja, 3 maja … już na zawsze zapisały się w kartach naszej wielkiej historii. Jak ważne jest ich obchodzenie pokazała akademia zorganizowana 4 maja br. w RCK z okazji Święta Konstytucji 3 maja i 1050 – lecia chrztu Polski. Było poważnie, dostojnie, wzruszająco, ale i barwnie dzięki zaangażowaniu w jej przygotowanie uczniów klasy IIb, IId, Id, Ia, i Ic, którzy dzielnie słuchali wskazówek nauczycieli Ewy Skaby, Kasi Ziembickiej i Stefana Drożdżoka.

Pamiętajmy! Jesteśmy Polakami z wielkim historycznym dorobkiem zakorzenionym w europejskiej wspólnocie.

 

Święto Flagi w naszym mieścieObchodzone 2 maja w całej Polsce Święto Flagi również w naszym mieście miało niezwykły charakter. Uroczystości rozpoczęły się przy pomniku na cmentarzu, potem
wszyscy uczestniczyli w mszy św., po której odbyła się mniej oficjalna część na rydułtowskim rynku. Nasza szkolna reprezentacja była bardzo liczna. Wszyscy odświętni, a przedstawiciele Rady Uczniowskiej w śląskich strojach.

I.Wojaczek

 

Radość świętowania

Dzień Śląski za nami. Organizatorzy, czyli klasa IId, udowodnili, że można uczyć się i świetnie bawić równocześnie. Cała szkoła na przerwach skupiona była na tym, co działo się na dolnym korytarzu. Wystawy przyciągały uwagę uczniów i nauczycieli. Zachwycały pomysłowością twórców, wprawiały w zadumę nad naszą historią i bogactwem kulturowym. Tłum znikał dopiero po dzwonku na lekcje, by po 45 minutach znowu otoczyć wystawy. Wielką popularnością cieszyło się zwłaszcza stoisko kulinarne, serwujące śląskie przysmaki. Wspaniałe ciasta to zasługa rodziców, którzy wspierali działania uczniów. Świetlica szkolna też przygotowała pyszny poczęstunek w postaci zdrowych wiosennych kanapek. Zakończeniem świętowania były wspólne ludowe tańce podczas ostatniej długiej przerwy.

I.Wojaczek


 

2 maja

Informujemy, że 2 maja świetlica szkolna będzie czynna od 8.00 do 15.00.

Zapraszamy także wszystkich uczniów do udziału w obchodach Święta Flagi.

http://www.mobile.rydultowy.pl/aktualnosc-537-zapraszamy_na_majowke_w_rydultowach.html

 

Dzień Śląski w G1

Już po raz drugi organizujemy w naszej szkole Dzień Śląski. W tym roku całość przygotowuje klasa IId. Na korytarzu pojawią się ciekawe wystawy, będzie pyszny poczęstunek i wiele innych atrakcji. Uczniowie zwiedzający poszczególne stanowiska przypomną sobie historię naszego regionu, poznają ciekawostki kulturalne, dowiedzą się, o jakich ważnych Ślązakach warto pamiętać. A więc - 29 kwietnia, Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach.

I. Wojaczek

 


Strona 8 z 37