Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

 
 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

Zadanie Erasmusa

Listopadowe zadanie Erasmusa

Drodzy Gimnazjaliści!!! Przed nami kolejne zadanie w ramach projektu Erasmus+ Podróżujesz? Masz ciekawe zdjęcia ukazujące Rydułtowy, okolice lub dowolne miejsce w Polsce? Jeśli chcesz się nimi pochwalić, to zdjęcia wraz z krótkim opisem w języku angielskim (sprawdzonym przez anglistę) wyślij na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , a my zamieścimy je w galerii zdjęć na stronie projektu Erasmus+ oraz eTwinning. Pokażmy Rydułtowy! Pokażmy całą Polskę! Czekamy na Wasze zdjęcia!

 

Marsz świętych

Marsz Świętych

W czwartek 30 października w naszej parafii po raz kolejny zorganizowano Marsz Świętych. Jest to propozycja radosnego świętowania uroczystości Wszystkich Świętych. Również nasi uczniowie przebrali się za różnych świętych i razem z innymi przeszli ulicami Rydułtów.
Wśród nich nie zabrakło świętych i błogosławionych takich jak: Anna, matka Maryi, Weronika, Maria Magdalena, Mateusz Ewangelista, żołnierze rzymscy Longin i Florian, Ambroży, Błażej, Franciszek z Asyżu, król Ludwik Węgierski, Jadwiga Śląska i Jadwiga Andegaweńska, Joanna d’ Arc, Edmund Bojanowski, Siostra Celestyna, Siostra Józefina Bakhita, Jerzy Popiełuszko, Jan Paweł II.
Ksiądz Dziekan, Proboszcz parafii wyraził podziw i podziękowania dla wszystkich uczestników. Więcej zdjęć tutaj.

Katarzyna Ziembicka

 

Konkurs - Stop hałasowi!

Uczniowie klasy 2a: Wojciech Brączyk, Wojciech Gołomb, Konrad Sowula, Antoni Sycha wraz z opiekunem log. mgr Bernadetą Adamczyk zapraszają wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie na najciekawszą pracę plastyczną lub najciekawsze hasło na temat:

Stop hałasowi!

Dajmy odpocząć uszom.

Prace prosimy składać u logopedy szkolnego - mgr Bernadety Adamczyk

do 1 marca 2015 r.

Dziękujemy za zainteresowanie.

 

Lekcja przez program Skype

Stawiamy na innowację czyli wspólna internetowa lekcja ze szkołą partnerską

 

20 listopada odbyła się nietypowa lekcja. Uczniowie naszej szkoły połączyli się za pomocą programu Skype z uczniami ze szkoły litewskiej z miejscowości Krakės w rejonie kiejdańskim. Tematem lekcji było Moje miasto. Prowadzącym zajęcia i moderatorem dyskusji był pan Sebastian Grela, zaś klasą uczestniczącą była 2 C, której wychowawczynią jest pani Iwona Wojaczek. Była to pierwsza z całej serii tego typu lekcji – obyła się ona w ramach realizowanego przez nas projektu Erasmus+. Jej celem było ćwiczenie umiejętności mówienia oraz dzielenia się informacjami o swoim mieście z rówieśnikami z zagranicy w czasie rzeczywistym oraz podniesienie motywacji uczniów do nauki języka angielskiego poprzez zastosowanie atrakcyjnej i pionierskiej formy wspólnej lekcji ze szkołą zagraniczną w systemie audio-video. W tym miesiącu czekają nas jeszcze podobne lekcje ze szkołami z Turcji, Hiszpanii i Portugalii.

Sebastian Grela

(Źródło ostatniego zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kroki_%28Litwa%29)

21 listopada odbyła się druga interaktywna lekcja. Tym razem przez program Skype porozumiewali się uczniowie klasy 2 D, której wychowawczynią jest pani Beata Godzwon. Ich partnerami byli uczniowie ze szkoły tureckiej ze Stambułu. Tematem zajęć ponownie było Moje miasto.

25 listopada odbyła się trzecia interaktywna lekcja o tej samej tematyce. Tym razem klasa 3 E, której wychowawczynią jest pani Beata Spakowska, komunikowała się przez program Skype z uczniami ze szkoły hiszpańskiej z miasta Colindres.

28 listopada odbyła się już czwarta lekcja za pośrednictwem internetu. Tym razem o swoich miastach opowiadali uczniowie z klasy 1 D, której wychowawczynią jest pani Barbara Staniczek-Szurek, oraz uczniowie z partnerskiej szkoły w Portugalii.


 

Nasze logo zwyciężyło

Nasze logo zwyciężyło!


Z radością informujemy, że nasze logo wykonane przez Emilię Szurek zostało wybrane w głosowaniu internetowym oficjalnym logiem projektu Erasmus+ pt. "How innovative we can be together" / "Razem możemy być bardziej innowacyjni".
Gratulujemy zwyciężczyni oraz wszystkim pozostałym uczniom, którzy przygotowali propozycje loga przy wykorzystaniu programów graficznych. Naszymi partnerami w projekcie są szkoły z Hiszpanii, Turcji, Portugalii i Litwy.


 

Święto Niepodległości

Święto Niepodległości 2014

„Co z tą Wolnością?, kiedy rezygnujemy z niej?, kiedy ją tracimy?, a kiedy jesteśmy naprawdę wolni?” – to pytania postawione na uroczystej akademii, która odbyła się dnia 10 listopada 2014 r. w RCK w związku z Świętem Niepodległości. Odpowiedzi szukaliśmy w pantomimie, piosenkach i słowie bo przecież „…wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać…”. 
Młody człowieku, obywatelu, Polaku – co zrobisz ze swoją wolnością? Ona wymaga odpowiedzialności za siebie i innych, ale jest szansą na Twój rozwój, zachwyt światem i spełnianie marzeń – to przesłanie, które towarzyszyło popisom artystycznym uczniów przygotowujących akademię. W ten wyjątkowo podniosły nastrój wprowadzili nas bowiem uczniowie klasy I b i III e, jak zawsze niezawodna „Turbulencja” i prowadzący akademię Julia Stacha i Daniel Konderla.
Gratulujemy wspaniałego występu! Reżyserami zaś byli nauczyciele – Ewa Skaba, Katarzyna Ziembicka i Stefan Drożdżok. „Wolność, którą mamy na co dzień, trzeba szanować i pielęgnować. Jest ona naszą wspólną sprawą i naszym wspólnym zadaniem...” ( Bronisław Komorowski, Prezydent RP).

Ewa Skaba

Pomysł i realizacja tego przedświątecznego spotkania były rewelacyjne, gratuluję nauczycielom i wykonawcom!!!
Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom tak licznie reprezentującym nasze gimnazjum na Mszy z okazji Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2014 r. na Pszowskiej Kalwarii!

Alicja Kołodziej

 

Trzymaj formę - Kanapki

Degustacja kanapek w ramach akcji Trzymaj formę

 

W dniu 5 listopada już po raz drugi uczniowie w ramach projektu edukacyjnego "Trzymaj formę'' i akcji świetlicy mogli częstować się kanapkami na pełnoziarnistym chlebie. Usłyszeli też audycję na temat właściwości zdrowego, ciemnego chleba.
Zapraszamy za miesiąc.

 

Kolejny rok przed nami

Wkroczyliśmy w 16 rok istnienia gimnazjum

Z  tego powodu przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego!

To mała jubileuszowa prezentacja: 15 spraw z 15 lat.

Znajdziecie w niej to co zrobiliśmy i jak zrobiliśmy by nie „zakopać” talentów Waszych dzieci a wręcz przeciwnie - spowodować by, oni pokazali to co w nich najlepsze, najbardziej wartościowe i twórcze.

Sprawdźcie, jakie „chwyty pedagogiczne” stosują nauczyciele naszej szkoły, jakimi narzędziami się posługują i jak bardzo im się chce.

Nie ma lepszej rekomendacji dla szkoły jak zaangażowane grono pedagogiczne, zadowoleni uczniowie i usatysfakcjonowani rodzice.

My z takimi opiniami o naszej szkole stykamy się na bieżąco. Sprawdźcie i Wy nas!

Zobacz prezentację!

 

15 spraw z 15 lat

 

 

15 spraw z 15 lat – oto nasza szkoła!

 

 

 

 1. Bezpieczna i przyjazna, co wielokrotnie "wychodzi" w anonimowych badaniach.
 2. Osiągamy wysokie wyniki z egzaminów gimnazjalnych, co potwierdzają dane Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej ewd.edu.pl lub www.oke.jaworzno.pl
 3. 26 naszych uczniów uzyskało tytuł laureata w wojewódzkich konkursach przedmiotowych, zaś 24 uczniów uzyskało tytuł finalisty.
 4. Ewaluacja całościowa - w przeprowadzonej w zeszłym roku kontroli, badanych było 12 obszarów działań szkoły  osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki, w 5 obszarach A (porównanie z oceną 6) zaś w 7 B (porównanie z oceną 5).
 5. Ważna jest u nas integracja uczniów zdrowych z tymi, którzy mają różne dysfunkcje-niepełnosprawności – to tu uczymy i doświadczamy człowieczeństwa poprzez pełną współpracę.
 6. Mocną stroną szkoły są liczne projekty międzynarodowe: od 2009 roku przeprowadziliśmy 9 wymian uczniowskich ze szkołą w Reken. Do Niemiec wyjechało już 100 gimnazjalistów, a gościliśmy 80 Niemców. To my przyczyniliśmy się do podpisania w 2013 roku umowy partnerskiej miast. Uczestniczyliśmy w 2 Wielostronnych Projektach Szkół Comeniusa ze szkołami w Słowenii, Czechach, Turcji, Portugalii, na Litwie, Niemczech, Hiszpanii i Rumunii. Jako jedyne gimnazjum w Polsce, po raz drugi braliśmy udział w projekcie Comenius - Wyjazdy Indywidualne Uczniów. 10 naszych  uczniów wyjechało bez nauczycieli na trzy miesiące do szkoły w Colindres w Hiszpanii, zaś później Hiszpanie na równie długi okres przyjechali do nas. Z liceum w czeskiej Opawie realizujemy już trzeci projekt edukacyjno-sportowy w ramach Euroregionu Silesia.
 7. Organizujemy wiele interesujących wyjazdów o charakterze edukacyjnym, sportowym, ekologicznym, m.in. wycieczki do Warszawy, Krakowa, Gniezna, Poznania, Wrocławia, wyjazdy sportowe „Biała szkoła”, Elektrownia Rybnik czy Koksownia Radlin.
 8. Prowadzimy ciekawe zajęcia pozalekcyjne – ponad 60 kół zainteresowań, dzięki którym uczniowie rozwijają kreatywność, prowadzą badania oraz eksperymenty naukowe.
 9. Zapraszamy w nasze progi wielu znakomitych gości: np. ks. prof. Jerzego Szymika, posłów, senatorów, podróżników, miłośników zwierząt, native speakerów etc.
 10. Angażujemy się w akcje wolontaryjne: m.in: ”Adopcja na odległość”, „Marzycielska poczta” czy „Wszystkie Kolory Świata”.
 11. Rada Uczniowska we współpracy z nauczycielami przygotowuje tematyczne spotkania np.: na Dzień Chłopca czy DEN, z okazji Święta Niepodległości, Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Konstytucji 3 Maja oraz audycje radiowe na bieżące tematy.
 12. Jesteśmy organizatorami wielu konkursów m.in. wiedzy ekologicznej, wiedzy o Armii Krajowej lub artystycznych. Wszystkie cieszą się wśród uczniów sporym zainteresowaniem.
 13. Dzięki bardzo dobrej współpracy z rodzicami we wrześniu bawimy się na Święcie Pieczonego Kartofla (w tym roku już po raz 15) zaś w styczniu na Noworocznych Festiwalach Nauki gdzie uczniowie prezentują swoje umiejętności.
 14. Przez dobre inwestycje nasza szkoła w ciągu minionych lat stawała się coraz bardziej atrakcyjna, m.in. dzięki nowoczesnym boiskom, kuchni, kompleksowo wyremontowaliśmy sanitariaty oraz zaadaptowaliśmy piwnice na dodatkowe zajęcia. Dorobiliśmy się bogato wyposażonych pracowni przedmiotowych,  m.in. w tablice multimedialne, które uskuteczniają i urozmaicają proces dydaktyczny.
 15. Nauczyciele nabyli nie tylko doświadczenie, ale zdobyli niejednokrotnie podwójne kwalifikacje, osiągnęli stopnie nauczyciela dyplomowanego i nadal im się chce poszukiwać skutecznych metod pracy z uczniem tak zdolnym jak i z potrzebującym wsparcia.

Alicja Kołodziej

dyrektor Gimnazjum nr 1

 

Zebranie z rodzicami

Zebranie

Informujemy, że dnia 6 listopada (czwartek) o godzinie 17.00

odbędzie się spotkanie z rodzicami.

 

Podziękowanie

 

 

Wyjazd do Oświęcimia

Sprawozdanie z wycieczki do Oświęcimia


Dnia 20 października 2014 r. wszystkie trzecie klasy wraz z wychowawcami brały udział w jednej z najważniejszych wycieczek organizowanych w gimnazjum. Udaliśmy się do Oświęcimia, by zwiedzić muzeum Auschwitz - Birkenau. Celem wyjazdu było przybliżenie nam wielkiej tragedii, która miała miejsce w obozie w czasie II wojny światowej.    Gdy moim oczom ukazał się widok bramy wejściowej, czułam, jakbym właśnie została przeniesiona w czasie o 70 lat. Ogromny napis na czele „Arbeit macht frei” podsycał we mnie ciekawość: Co tak naprawdę się wydarzyło? Jeden krok i już znalazłam się na terenie obozu. Zwiedzanie przez nas bloki więzienne sprawiały, iż czułam ból i przygnębienie, lecz był taki, który zapamiętałam szczególnie. Największe wrażenie wywarł na mnie blok nr 11, tzw. blok śmierci. Na parterze mieliśmy okazję zobaczyć biuro esesmana dyżurnego oraz pokój więźniów funkcyjnych. Potem zeszliśmy do podziemi, gdzie znajdowała się cela św. Maksymiliana Kolbe i inne pomieszczenia, w których przetrzymywano ludzi skazanych na śmierć. Spacerując po bloku, miałam wrażenie, że widzę ludzi wyczerpanych, umierających z głodu, oczekujących na śmierć. Wzruszenie odebrało mi głos. Na dziedzińcu bloku nr 11 moim oczom ukazała się ściana śmierci, gdzie odbywały się egzekucje. Przy pozostałościach muru było pełno symbolicznych kwiatów i zniczy. Ja również zapaliłam znicz i postawiłam pod ścianą. Był to czyn, którym wraz z klasą oddaliśmy szacunek zmarłym, naszą postawą pokazaliśmy, że wciąż pamiętamy... Później przeszliśmy do bloku, w którym przewodnik zabrał nas do sali i pokazał zdjęcia Żydów zrobione w czasie, kiedy przebywali w obozie. Najbardziej wstrząsnęła mną fotografia przedstawiająca zmarłego niemowlaka. Ogarnął mnie głuchy żal. Następnie udaliśmy się do krematorium, gdzie naszym oczom ukazały się ogromne piece, w których palono ciała. Oblał mnie zimny pot, gdy uświadomiłam sobie, do czego zdolny może być człowiek.

Zwiedzanie zakończyliśmy w Brzezince, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć wagon, który przywoził więźniów, ruiny krematoriów oraz bloki mieszkalne. Wycieczka zakończyła się o godzinie 16.00 na parkingu obok szkoły.

Uważam, że w sercu każdego uczestnika wyjazdu pobyt w Muzeum pozostawił głębokie ślady. Już nigdy nie spojrzymy obojętnie na tragedie ludzkie, które wydarzyły się w czasie II wojny światowej. Miejsce Pamięci w Oświęcimiu powinno współczesnym ludziom uświadomić, jakie konsekwencje może wywołać wojna, chęć rządzenia światem i ludzka nienawiść. Myślę, że po tym wyjeździe nie każdy będzie żył jak dotychczas. Ja osobiście zaczęłam bardziej dostrzegać dobro w moim życiu i małe czyny, które sprawiają, że się uśmiecham. Ci, którzy nie są w stanie wyobrazić sobie bólu, strachu i śmierci.

Wycieczka była ciekawa i pouczająca, chociaż czuję smutek, gdy myślę o tragicznych wydarzeniach, które rozgrywały się zaledwie kilkadziesiąt lat temu.

Agata Widera  i Zuzanna Żurczak, klasa IIIe

(pod opieką pani Beaty Spakowskiej)

 

II Przegląd Twórczości Obcojęzycznej Dzieci i Młodzieży Miasta Rydułtowy

II Przegląd Twórczości Obcojęzycznej Dzieci i Młodzieży Miasta Rydułtowy

I znowu sukces! ….

W dniu 23 października 2014 r. wraz z koleżankami i kolegami z klas III e i I d wzięłam udział w II Przeglądzie Twórczości Obcojęzycznej Dzieci i Młodzieży Miasta Rydułtowy zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach. Prezentowane tam przedstawienia i utwory - począwszy od tych najmłodszych uczestników, czyli przedszkolaków, poprzez szkoły podstawowe, gimnazja aż po liceum - były na bardzo wysokim poziomie. Można śmiało stwierdzić, iż rydułtowskie przedszkolaki i uczniowie mają w „małym palcu” języki obce.

Nasze gimnazjum również pokazało swoja klasę. Występ nasz rozpoczął się od klasy III e, która wystąpiła z pięknym utworem „Vox populi”. Powagi tej piosence dodała choreografia i świetnie dobrane stroje - jak również fakt, że na scenie pojawili się wszyscy uczniowie tej klasy w ilości 30 osób. W prezentacji multimedialnej pokazaliśmy to, czego udało nam się dokonać w ciągu roku szkolnego 2013/2014, jeśli chodzi o wszelkie projekty zagraniczne. A o projektach opowiadali: Emilia Szurek, Rafał Pyszny, Robert Tkocz - z klasy IIII e oraz  ja - z klasy I d, którzy osobiście przeżyli cudowne chwile z rówieśnikami z Hiszpanii, Czech, Niemiec, Turcji i Portugalii. Na zakończenie klasa Id popisała się piosenką „Cups song” z roztańczonymi kubkami na parkiecie.

Wszyscy możemy być dumni, że nasza szkoła tak wiele robi w kierunku rozwijania języków obcych poprzez udział naszych uczniów w projektach.  I czekamy już na kolejne wyjazdy i przeżycia związane z naszym nowym projektem „Erasmus +”, o haśle: „How innovative we can be together”.  Myślę, że innym uczniom i może mnie samej uda się wyjechać w piękne miejsca i poznać wielu nowych, wspaniałych przyjaciół.

Julia Stacha kl. II d

(pod kierunkiem pani Beaty Spakowskiej)

 

Głosowanie na logo projektu Erasmus+

Zagłosuj na logo projektu "How innovative we can be together"!

 

Od 1 do 7 listopada wybieramy logo, które stanie się tym oficjalnym, promującym projekt i będzie

umieszczane na wielu materiałach, produktach naszej współpracy międzynarodowej.

Każde państwo partnerskie przygotowało 4 loga, a głos można oddać tylko na jedną propozycję.

Czekamy na Twój głos (kliknij poniższy link)!

lub

 

XII Festiwal Osób Niepełnosprawnych „TO JA”

TEATRALNE ZMAGANIA

 

Szkolna grupa  teatralna „WSZYSTKO GRA” prowadzona przez panią Joannę Frelich miała okazję wystąpić wraz z klasą specjalną pod opieką pani Justyny Wąsowskiej podczas XII Festiwalu Osób Niepełnosprawnych „TO JA”. Warto dodać, że grupę tworzą głównie najmłodsi uczniowie naszego gimnazjum i tak naprawdę jest to ich pierwszy występ na prawdziwej scenie. Występ, który nie tylko był sprawdzeniem swoich umiejętności aktorskich, spotkaniem z samym sobą, ale także wyzwaniem, jeśli chodzi o uczenie się odpowiedzialności za drugiego człowieka.
Była to opowieść o nas, o inności, o strachu i o chwili, która zmienia nasze całe życie.
Zastosowany podczas przedstawienia „Alicji w krainie czarów” teatr cieni, pozwolił porwać wszystkich w magiczny świat, z którego tak łatwo się nie wraca. W podróż, która trwale zmienia naszą codzienność.
Radość dawania innym napełniła nas nową energią i nowymi planami na przyszłość Uśmiech

Joanna Frelich

 

Dyskoteka szkolna

ANTYDEPRESIAK ZA NAMI!


W środę 29.10.2014 odbyła się dyskoteka - jako antydepresyjny środek na jesienne smutki oraz przemęczenie nauką. Zabawa była doskonała, mogliśmy wyszaleć się przy fajnej muzyce. Przyszliśmy ubrani kolorowo, by rozgonić jesienną szarość. Śmiechu, radości i zabawy było co nie miara -  rozgoniliśmy jesienne przygnębienie. Dobrze spędzić wolny czas w taki sposób w takim gronie. Dziękuję za wspólną zabawę - czekamy na więcej.

Sandra Adamczyk, RU

Więcej zdjęć tutaj.

 


Strona 8 z 27