Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

Nowy rok szkolny - nowe pomysły

 

Dopiero rozpoczął się nowy rok szkolny, a my już myślimy o tym, jakie działania ekologiczne zaplanować na najbliższe miesiące. Przecież z tego nasza szkoła jest znana, że ekologia to oczko w głowie uczniów, nauczycieli i dyrektora.

Ubiegły rok był bogaty w wydarzenia.

Dzięki funduszom ekologicznym z Urzędu Miasta Rydułtowy:

- nasze Panie zorganizowały dwa wyjazdy: jeden (dla 47 osób) - na Uniwersytet Śląski - Wydział Nauk o Ziemi, gdzie uczestniczyliśmy w wykładach  o treściach ekologicznych pt. "Tektonika Płyt litosfery, a klimat", "Efekt cieplarniany i naturalne zmiany klimatu" - prowadzonych przez doktora Andrzeja Boczarowskiego, drugi - do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie (uczestniczyło w nim 40 osób);

- na przełomie kwietnia i maja zorganizowały też konkurs wiedzy ekologicznej dla klas drugich, w którym zwyciężyła reprezentacja ówczesnej klasy 2d w składzie: Wiktoria Kaleta, Bernadeta Malcharczyk i Bartosz Smyczek.

Ponadto z inicjatywy naszych nauczycieli i uczniów w kwietniu 2016 r. nasze gimnazjum odpowiedziało na apel Towarzystwa Miłośników Rydułtów i wzięło udział w akcji Sprzątanie Świata. Ponadto - ponownie (jak co roku) ogłoszono konkurs zbiórki baterii i akumulatorów. W efekcie zebrano około 215 kg baterii i akumulatorów.

Warto chyba wspomnieć zwycięzców tego konkursu:

1. m-ce Sandra Pietrasz - 1661 sztuk

2. m-ce Kacper Bilczewski - 1339 sztuk

3. m-ce Oliwia Burda - 1220 sztuk

Co czeka nas w nowym roku szkolnym? Na pewno kontynuacja wielu ubiegłorocznych działań, ale i nowe pomysły oraz wyzwania - w które, mamy nadzieję, chętnie zaangażują się wszyscy obecni gimnazjaliści.

Joanna Kałuża, Beata Spakowska

 

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/2017

 

I zaczęło się!
Rok szkolny rozpoczęliśmy z rozmachem! Rozpoczęta w maju termomodernizacja budynku przyniosła wymierne efekty: pysznią się na dwóch frontowych ścianach i na dachu efektowne ogniwa fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną, dzięki którym w okresach słonecznych jesteśmy uniezależnieni od źródeł zewnętrznych. Zachwyca utrzymana w ciepłych barwach nowa elewacja budynku, nowe okna i drzwi - to wynik jego wcześniejszego ocieplenia. Budynek szkoły jest nie tylko piękny, ale również nowoczesny i ekologiczny. Aż się chce tu przychodzić! Ten nowy design zawdzięcza ogromnej determinacji i zaangażowaniu Urzędu Miasta Rydułtowy, który finansuje tę inwestycję. Jak podkreśliła p. Burmistrz Kornelia Newy - obecna na inaugurującej rok szkolny akademii - kolejny etap prac termomodernizacyjnych przypadnie na rok 2017, kiedy to zostanie wymieniona instalacja ciepłownicza znajdująca się wewnątrz szkoły.
W radosnej atmosferze powitaliśmy uczniów klas pierwszych, no i tych, którzy uczęszczają do naszej szkoły od roku i dwóch lat. W doskonały nastrój wprowadzili nas członkowie Rady Uczniowskiej pod przewodnictwem jej opiekuna - p. Barbary Staniczek-Szurek, którzy przygotowali radosną akademię przypominającą najważniejsze wydarzenia  minionych wakacji.
Przy tej okazji zostały zaprezentowane nowe stroje sportowe oraz stroje dla zespołu wokalnego zakupione przez Radę Rodziców. Od tej pory właśnie w nich uczniowie będą reprezentowali naszą szkołę w konkursach i zawodach sportowych.
Uśmiechy, miłe słowa i ciepłe gesty towarzyszyły wszystkim przez cały dzień. Z prawdziwą przyjemnością ponownie spotkali się ze sobą uczniowie, nauczyciele i pracownicy - wszyscy bowiem tworzą zgrany i życzliwy sobie zespół.

Życzymy pierwszoklasistom i ich rodzicom, aby czuli się w murach naszego gimnazjum dobrze, by odnosili sukcesy i mieli poczucie satysfakcji - niech nigdy nie żałują dokonanego wyboru szkoły! Powodzenia!
Więcej zdjęć znajdziecie tutaj.

Beata Spakowska

 

Oficjalne zmiany w nowym roku szkolnym

 

 

Pragniemy poinformować, że w nowy rok szkolny wkraczamy z nowym kierownictwem naszego Gimnazjum. Po wygranym czerwcowym konkursie na dyrektora naszej szkoły, stanowisko to objęła pani Dominika Urbanek, natomiast na stanowisko wicedyrektora szkoły została powołana pani Beata Godzwon. Obu paniom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kierowaniu naszym Gimnazjum!

 

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016-2017 odbędzie się 1 września 2016 r. o godz 9.00 dla klas II i III,

zaś o godzinie 10.30 dla klas I w sali gimnastycznej.

Serdecznie zapraszamy!

 

Egzaminy poprawkowe

 

24.08.16          godz. 9.00                  matematyka, wf,

25.08.16          godz. 9.00                  j. polski, wos, chemia

26.08.16          godz. 9.00                  biologia, j. angielski, fizyka

 

UWAGA RODZICE!!!

DOFINANSOWANIE ZAKUPU PODRĘCZNIKÓW WYPRAWKA SZKOLNA 2016/2017

szczegóły tutaj

 
Życzymy wszystkim miłego i bezpiecznego wypoczynku!

 

Razem możemy być bardziej innowacyjni, czyli podsumowanie projektu Erasmus+ 2014-2016

 


We wrześniu 2014 roku Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach rozpoczęło realizację projektu "How innovative we can be together" w ramach programu Erasmus+. Naszymi partnerami były szkoły z Litwy, Portugalii, Hiszpanii oraz Turcji.

Projekt od samego początku zakładał, że umiejętności, które chcielibyśmy rozwijać wśród uczniów i nauczycieli naszych szkół to rozsądne i efektywne korzystanie z nowoczesnych technologii w celu zdobywania wiedzy oraz wzajemnej komunikacji, a także doskonalenie posługiwania się językiem angielskim.

W ciągu całego projektu za granicę do krajów partnerskich wyjechało z naszej szkoły 27 uczniów oraz 19 nauczycieli. Podczas tych wizyt uczniowie mieszkali u rodzin goszczących, gdzie uczyli się samodzielności, asertywności, tolerancji. Rozwijali także swe umiejętności interpersonalne oraz szlifowali język obcy. Głównym celem naszych wizyt był pobyt w szkole partnerskiej oraz udział w zajęciach lub warsztatach zorganizowanych przez nauczycieli.

Więcej…
 

 

 

Odkrywanie

ARCHIPELAGU SKARBÓW

w Gimnazjum nr 1

12 i 14 czerwca w nasze szkole został przeprowadzony cykl zajęć w ramach  program profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów.” Spotkanie z trenerami było możliwe dzięki Urzędowi Miasta Rydułtowy, który był ich inicjatorem i sponsorem. Pomysłodawcom serdecznie dziękujemy za tę inicjatywę, ponieważ wzbudziła ona nie tylko duże zainteresowanie oraz zaangażowanie uczestników poprzez ciekawą formę zajęć, ale i korespondowała z programem profilaktycznym i wychowawczym naszej szkoły.

Adresatem programu była młodzież (tu: uczniowie klas trzecich), ale również ich rodzice i nauczyciele. W sumie odbyły się 4 spotkania: dwa czterogodzinne dla uczniów i po jednym dla rodziców i nauczycieli.

Więcej…
 

Lekcje przez program Skype


W ostatnim czasie zostały u nas w szkole przeprowadzone kolejne 2 lekcje języka angielskiego za pomocą komunikatora Skype. Pierwsza odbyła się 23 maja z udziałem uczniów z klasy 2b. Temat lekcji to: "Jobs in my town". O zawodach w naszym mieście i regionie, a także o wymarzonych zawodach przyszłości uczniowie rozmawiali ze swoimi rówieśnikami z Litwy.
Druga lekcja obyła się 8 czerwca, tym razem ze szkołą z Istambułu. Uczniowie z klasy 2a rozmawiali o planach na zbliżające się wakacje a także o terminach wakacji i organizacji roku szkolnego w Turcji i w Polsce. Dzięki nowoczesnej technologii możemy dowiedzieć się z pierwszej ręki o zwyczajach w krajach europejskich, a uczniowie mają okazję szlifować swoje umiejętności komunikacji w języku angielskim "na żywo" ze swoimi rówieśnikami z innych krajów.

Marzena Wycisk

 

Piknik u Siostry Longiny

Jak miło było spotkać się z Siostrą Longiną i spędzić czas w ogrodzie Jej obecnego miejsca pobytu. Leżeliśmy na kocach, piekli kiełbaski na patyku, a ci, którzy mieli ochotę, rozgrywali mecz siatkówki. Spokój, odpoczynek, relaks. To prawdziwy przedsmak wakacji. Tym bardziej, że pogoda naprawdę dopisała (dopiero pożegnanie odbywało się przy kroplach drobnego deszczu).

Jednak nie piknik był głównym celem wyjazdu do Jastrzębia klas Ic i IIIc.  Podsumowaliśmy w ten sposób akcję pomocy chorym pacjentom z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego dla Dzieci „Betlejem”. Miejsce, które odwiedziliśmy 13 czerwca br. i spotkane tam osoby, na długo pozostaną w naszej pamięci. Historia każdego chorego dziecka wzrusza i porusza, a poświęcenie i oddanie pracowników budzi szacunek. Choć wizyta należała do trudnych doświadczeń, warto było zobaczyć to miejsce - docenić wartość zdrowia i życia, a także poznać osoby, dla których praca jest pasją, a człowiek potrzebujący wsparcia, kimś najważniejszym.

I. Wojaczek

 

Zaproszenie

 

Msza święta na za kończenie roku szkolnego 2015/2016

odbędzie się w czwartek 23 czerwca w kościele św. Jerzego w Rydułtowach o godzinie 18.00.

 

W piątek 24 czerwca - uroczyste zakończenie roku szkolnego

dla klas I i II o godz. 9.00 – akademia i spotkanie z wychowawcą,

dla klas III o godz. 11.00.

 

Podręczniki szkolne 2016/2017

Zapraszamy do zapoznania się z listą podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2016 / 2017

kliknij tutaj


Uwaga!

Uczniowie klas I i II otrzymają podręczniki w szkole we wrześniu.

 

KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

ŚRODA 15.06.16 OD 8.00 DO 9.35

WSZYSTKIE OSOBY ZAINTERESOWANE

PROSIMY O KONTAKT Z PANIĄ FRELICH Uśmiech

SPRZEDAJĄ III KLASY, KUPUJĄ TYLKO II

 

Pomagamy chorym dzieciom

 

W naszym gimnazjum wielu jest ludzi wrażliwego serca - potwierdziła to organizowana 7 czerwca akcja pomocy niepełnosprawnym dzieciom ze specjalnego ośrodka w Jastrzębiu.  Na zaproszenie siostry Longiny dwie klasy z naszej szkoły wybierają się z wizytą właśnie do tej placówki. Przed wyjazdem klasa Ic razem ze swoją wychowawczynią - P. J. Frelich - zorganizowała zbiórkę pieniędzy i sprzedaż ciasteczek, aby zakupić produkty potrzebne do pielęgnacji chorych dzieci.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję.

I. Wojaczek

Więcej zdjęć znajdziecie tutaj.

 


Strona 8 z 39