Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

Andrzejki

W naszej szkole 28.11.13 jak co roku odbyły się  ANDRZEJKI  zorganizowane przez bibliotekę szkolną.

Każdy  kto chciał poznać imię swojego ukochanego i ukochanej, sprawdzić kim będzie w przyszłości, a także usłyszeć  proroczy głos czarodziejskiej kuli,   mógł  skorzystać z tej bogatej oferty wróżb przygotowanej przez uczniów klasy 3e.

Wróżki i Czarodzieje stanęli na wysokości zadania, szkoda tylko, że jest to ich ostatni  czarodziejski popis w naszych murach szkolnych.


 

Andrzejki

ANDRZEJKI


27.11.13  późnym wieczorem w mury  naszej szkoły zawitały dzieci i młodzież należące do świetlicy „Tacy Sami” oraz uczniowie naszej klasy specjalnej.
W nietypowy magiczny nastrój wprowadził naszych gości  szkolny teatr „WSZYSTKO GRA”,  prezentując etiudę w teatrze cieni.  Po prezentacji młodzież poznała tajniki  teatru cieni i sama mogła stworzyć dowolną kreację. Po teatralnych zmaganiach  na naszych gości czekały wróżby andrzejkowe przygotowane przez szkolną bibliotekę i młodych artystów.  Po wróżbach rozpoczęła się prawdziwa zabawa taneczna z krótkimi przerwami na przepyszny poczęstunek.
Mamy nadzieję, że tego typu spotkania  staną się naszą  szkolną tradycją.


 

Śląskie zmagania

ŚLĄSKIE ZMAGANIA  - 12.11.13

W myśl zasady ODKRYJ, DOTKNIJ, POKOCHAJ wybraliśmy się 12.11.13 wraz z klasą 1a i 1b na nietypową wycieczkę edukacyjną do Katowic.
W ramach programu ,,Mówię i godom" organizowanego  przez Telewizję Polską, odbyło się spotkanie z panem Markiem Szołtyskiem. Zaznajomił on nas z dawnym sprzętem sportowym typu szlyndzuchy czyli łyżwy oraz bednorki inaczej narty. Opowiadał również o  pukeltaszach,  na których dało się zjeżdżać z górki. Następnie zobaczyliśmy materiał filmowy pana Remigiusza Rączki, prezentujący przepis, piękną gwarą śląską, na polędwiczki w boczku. Dobrze, że mieliśmy okazję je skosztować, bo naraz wszyscy zrobiliśmy się głodni.
Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie z panią dr Ewą Biłas-Pleszak. Na podstawie analizy żartów poznaliśmy takie terminy jak kontaminacja czy homonimia. Pokazała nam również różne sztuczki językowe i spróbowaliśmy od razu zrobić z nich użytek.
Po telewizyjnych zmaganiach udaliśmy się do Muzeum Śląskiego na lekcję muzealną. Podczas lekcji uczyliśmy się interpretować obrazy i zauważać coś, czego wcześniej nie dostrzegaliśmy.
Wyjazd ten na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Potwierdza on regułę, że można równocześnie BAWIĆ SIĘ I PRACOWAĆ (nie był to wyjazd dla lebrów, chlebusiów). Było fest fajnie.

 

Agata Kwiatoń klasa 1a

(konsultacja: Joanna Frelich)


 

Wycieczka do Zoo i Planetarium

Wyjazd w ramach edukacji ekologicznej

do ZOO w Chorzowie  oraz Planetarium

30 października 2013 roku odbyła się wycieczka edukacyjna do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego i Planetarium im. Mikołaja Kopernika  w Chorzowie. Wyjazd został sfinansowany ze środków przeznaczonych na edukacje ekologiczną. W tej naukowej wycieczce uczestniczyły klasy 1d oraz 1b. Opiekę nad nami sprawowały: pani Karina Stacha, pani Joanna Frelich, pani Beata Godzwon. Przewodnikiem wycieczki była pani Teresa z Biura Podróży „Jaga’’, która opowiadała nam w czasie podróży o zabytkach Chorzowa.

Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Ogród powstał w 1958 roku i zajmuje 47,6235 hektarów. W ZOO odwiedziliśmy dużo ciekawych zwierząt, między innymi  wolier ze słoniem afrykańskim. Zostawiał on w podłożu odciski swojej ogromnej i umięśnionej stopy, a jego oczka co chwilę zerkały na nas czułym spojrzeniem. Następnie przeszliśmy do egzotarium z ptakami, które powitały nas pięknym śpiewem. Wszystkie zwierzęta  które zobaczyliśmy były piękne i cudowne. Jednak wszystkim uczestnikom najbardziej podobał się niedźwiedź brunatny, który pięknie usiadł i ze stoickim  spokojem przyglądał się odwiedzającym. Później udaliśmy się do Kotliny Dinozaurów. Były przeogromne, swoją majestatycznością i wielkością oczarowały nas i przeniosły do ery mezozoicznej.    Mimo że żyjemy w dobie Internetu i telewizji,  gdzie możemy zobaczyć te wszystkie zwierzęta, to jednak widok na żywo jest  niesamowity,   w oczach można odnaleźć duszę  tych zwierząt, zapach który przenika nasze nozdrza, to wszystko jest niepowtarzalne!

Więcej…
 

Wizyta w Portugalii

„Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie”. (Paolo Coelho)

„Zobacz, skosztuj i posłuchaj – to jest nasza ziemia”

GIMNAZJUM NR 1 W PORTUGALII

Portugalia to jedno z najpiękniejszych państw w Europie, które jednocześnie jest najmniej znane w Polsce. Może dlatego, że leży daleko od naszego kraju i niewielu Polaków wybiera się tam na wakacje. Myślę, że właśnie to zadecydowało o atrakcyjności wyjazdu w ramach projektu Comenius: „Zobacz, skosztuj i posłuchaj – to jest nasza ziemia.” W Lizbonie - już  po raz czwarty spotkali się partnerzy z 5 krajów uczestniczących w realizacji zadań ujętych w tym międzynarodowym projekcie. Z naszego gimnazjum wyjechało 5 nauczycieli i 6 uczniów.

Nasza przygoda rozpoczęła się już pierwszego dnia, po pierwszym, dla wielu w życiu locie samolotem,  poznaliśmy się z naszymi kolegami i koleżankami z innych krajów oraz nowymi  portugalskimi rodzinami, u których mieliśmy mieszkać przez kilka następnych dni. Przyjęli oni gości z otwartymi ramionami i odnosili się do nas niezwykle przyjaźnie.  Ten dzień spędziliśmy na pogłębianiu swojej znajomości oraz doskonaleniu umiejętności językowych - głównie angielskiego.


Drugiego dnia pojechaliśmy do szkoły, Colégio Guadalupe, w dzielnicy Lizbony – Verdizela. Zaskoczyli nas przyjaźni i mile nastawieni uczniowie. Nie krępowali się rozmawiać z nami. Najważniejsze było to, że umiemy się porozumieć - tego baliśmy się przed wyjazdem najbardziej. W szkole poznaliśmy panią Weronikę, nauczycielkę z Polski, która jest tam asystentem językowym również w ramach programu Comenius. Bardzo podobało nam się to, że szkoła posiadała kilka boisk i basen. Po przyjeździe nauczycieli do szkoły, zostaliśmy zaproszeni na mały koncert w wykonaniu uczniów. Zagrali nam tradycyjne portugalskie piosenki oraz zaśpiewali swój hymn szkoły. Po występie uczniowie uczyli nas grać na „cavaquinho”, czyli małej portugalskiej gitarze. Najciekawsza tego dnia była lekcja języka portugalskiego prowadzona przez panią Weronikę. Nauczyliśmy się wielu ciekawych słówek, na przykład: „ boa tarde” – dobry wieczór, „obrigada” – dziękuję, „ola”- cześć, itd. Resztę dnia spędziliśmy w rodzinach, rozmawiając o naszych krajach, żartując i jedząc pyszne portugalskie potrawy.

Więcej…
 

Wizyta kadry nauczycielskiej w Colindres

Wizyta nauczycieli w szkole hiszpańskiej w Colindres

 

Od 18 do 22 listopada pięciu naszych nauczycieli przebywa w hiszpańskim miasteczku Colindres. Jest to wizyta w naszej szkole partnerskiej, której celem jest nabycie nowych umiejętności i wymiana doświadczeń w dziedzinie pracy z uczniem zdolnym oraz tym z trudnościami.
Więcej informacji znajdziemy na http://teachermobilities.wikispaces.com/, gdzie dzień po dniu opisywane są wykonywane przez nich działania oraz zamieszczane obserwacje. 

 

Zebranie

Zebranie rodziców


Informujemy, że dnia 28 listopada (czwartek) o godzinie 17.00

w naszej szkole odbędzie się zebranie z rodzicami.

 

Teatr cieni

TEATR CIENI

W piątek 25.10.13 do naszej szkoły zawitała grupa przedstawicieli z niemieckiego miasta Reken w ramach projektu Comenius Regio.

Uczniowie należący do grupy teatralnej „Wszystko gra”, prowadzonej przez panią Joannę Frelich, gasząc światło, wprowadzili naszych sąsiadów do świata wyobraźni, prezentując im niebywale szerokie możliwości teatru cieni.

Po krótkim przedstawieniu i paru muzycznych improwizacjach w teatrze cieni, nadszedł czas na pracę naszych gości, którzy z wielkim zapałem zabrali się do tworzenia.

I tak podczas wspólnej pracy twórczej dodatkowo szlifowaliśmy języki obce.

Każdy wyniósł coś dla siebie, równocześnie oddając coś innym.

Wojtek Frelich, klasa 3e


 

Warsztaty w TVP Katowice

 

Lekcje „na żywo” w TVP Katowice oraz w Bibliotece Śląskiej

Nie ma to jak uczyć się w terenie!... Jest to prawda stara jak świat- znana już starożytnym. Dlatego 15 października chętnie skorzystaliśmy z okazji wzięcia udziału w projekcie realizowanym przez Telewizję Katowice pod hasłem „Mówię i godom.”

Prowadzonym zajęciom towarzyszyło motto:  „Warto godać po śląsku (kto poradzi), ale gańba nie mówić poprawnie po polsku,” które wyrażało ideę projektu: Ślązacy mogą być dwujęzyczni: na co dzień sprawnie i świadomie mogą posługiwać się gwarą i poprawną polszczyzną.

Zajęcia w studiu telewizyjnym trwały 2.5 godziny. Złożyły się na nie dwa wykłady: pierwszy- prowadzony przez Marka Szołtyska pt. „Poczet zbójców śląskich”, drugi- prowadzony przez dr Joannę Przyklenk pt. „Polski rycerz jako średniowieczny dżentelmen, czyli słów kilka o kulturze rycerskiej zaklętej we współczesnym języku polskim.” Ponadto obejrzeliśmy filmy dokumentalne, których bohaterami byli aktor i kabareciarz Krzysztof Respondek, fotograf Nikiszowca- Przemysław Jendroska oraz dyrektor i aktor Teatru Śląskiego w Katowicach- Robert  Talarczyk. W z sposób opowiadali o swej działalności artystycznej oraz ukochaniu Śląska, skąd wszyscy trzej pochodzą. Niebywałą okazją było też skosztowanie banana w migdałach na ciepło, który został przyrządzony według przepisu pana Remigiusza Rączki - oczywiście przedstawił nam go w pięknej gwarze śląskiej.

Po tych niezwykle interesujących zajęciach udaliśmy się do Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej. Tu czekali już na nas uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Chorzowie, wraz ze swym opiekunem, aby zaprezentować nam slajdowisko ze swej wyprawy do egzotycznych Indii. Warsztaty miały trwać 45 minut, ale zainteresowanie młodzieży było tak ogromne, że bohaterowie dzielili się swymi wrażeniami dwa razy dłużej. Dzięki niemu pogłębiona została nasza wiedza o tym niezwykłym kraju, z którego pochodzi wielu wybitnych myślicieli, twórców i działaczy politycznych. Po zakończonym spotkaniu- pytaniom do uczestników tej dwuipółmiesięcznej wyprawy  nie było końca.

W międzyczasie mieliśmy okazję obserwować zmiany architektoniczne, jakie wprowadzono w zabudowaniach dawnej kopalni węgla kamiennego „Gottwald.”

Dzień spędzony w stolicy Śląska - Katowicach - nie był zmarnowany. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów, prosząc naszych opiekunów o … jeszcze …

Stuosobowa grupa uczniów Gimnazjum nr 1

(konsultacje: B. Spakowska)

 

Wędrujące Ale Kino!

4 Festiwal Filmów Młodego Widza: „WĘDRUJĄCE ALE KINO!”

16 października uczniowie klas trzecich i drugich uczestniczyli w 4. Festiwalu Filmów Młodego Widza: „WĘDRUJĄCE ALE KINO!”

Mogli oglądać niezwykle interesujący zestaw krótkich metraży – filmów aktorskich dla gimnazjów i dorosłych. Złożyły się na niego następujące filmy: „Bear me” –reż. Kasia Wilk, „Luminaris”- reż. Juan Pablo Zaramella, „Na plaży”- reż. Marie-Elsa Sgualdo, „Kojot”-reż. Jędrzej Bączyk, „Zing”- reż. Kyra Buschor, Cynthia Collins.

Uczestnictwo w tego rodzaju inicjatywach pozwala młodym spojrzeć na świat z różnych perspektyw. Jednocześnie staje się okazją do dyskusji o kondycji współczesnego świata i człowieka, prowadzącej do pogłębionej refleksji na ten temat.

Beata Spakowska

 

Warsztaty z zoologii

UWAGA

21 października odbędą się w naszej szkole ciekawe zajęcia warsztatowe z zoologii. Na zajęcia zaproszeni są wszyscy uczniowie klas I i II.

W dniach 23 i 30 października odbędzie się wycieczka do chorzowskiego ZOO i PLANETARIUM dla uczniów klas I.

Wszystkie zajęcia i wyjazdy są dla uczniów bezpłatne i odbywają się w ramach edukacji ekologicznej organizowanej przez naszą szkołę.

 

Pierwszy tydzień w Colindres

Pierwszy tydzień w Colindres

(zdjęcia tutaj)

Dzisiaj mija tydzień od czasu gdy zamieszkaliśmy w naszych hiszpańskich rodzinach, stres powoli opada a bariery językowe zanikają. Tutaj w Hiszpanii wszystko tak bardzo rożni się od Polski. Sposób bycia, posiłki, relacje, lekcje w szkole i spędzanie wolnego czasu wyglądają tu zupełnie inaczej. Cieszymy się z tego, że to właśnie my możemy doświadczyć szoku kulturowego i przeżyć te niezapomniane chwile. Jesteśmy pewni, że przywieziemy ze sobą kilka zbędnych kilogramów, ponieważ w hiszpańskich rodzinach jemy bardzo, bardzo, bardzo dużo.
Mamy mnóstwo nowych przyjaciół, których uczymy mówić po polsku, co niewątpliwie brzmi zabawnie. Spędzamy dużo czasu na podwórku, ponieważ tutaj życie towarzyskie toczy się właśnie na zewnątrz. Jedna z rzeczy, która cieszy nas najbardziej, to pogoda! Kiedy rozmawiamy z naszymi przyjaciółmi i słyszymy, że w Polsce pada, jest zimno i dni nie należą do zbyt słonecznych, my ich pocieszamy - tutaj w Colindres słońca nam nie brakuje a na deszcz jak na razie się nie zanosi :)
Ostatni dzień wakacji spędziliśmy na plaży w Laredo! Plaża jest ogromna a ocean nie taki zimny jak mogłoby się wydawać. Jak widzicie, pogoda naprawdę nam dopisuje.

Więcej…
 

Polski sport 2024

Program Polski Sport 2024

 

Informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do
Narodowego Programu Rozwoju Sportu.
Więcej o programie tutaj.

 

Otrzęsiny pierwszoklasistów

OTRZĘSINY PIERWSZOKLASISTÓW

 

Jak każe tradycja - każdy nowy uczeń naszego gimnazjum, chcąc być oficjalnie przyjętym do społeczności uczniowskiej, musi przejść rytuał  5 prób. Udowadniają one, że jest godny noszenia mundurka i zasiadania w ławie szkolnej. Na rytuał ten pierwszoklasiści czekają z ogromną niecierpliwością i chętnie do niego przystępują, będąc pewnymi przeżycia niezwykłej przygody. Próba smaku, próba wizażu i próba mocy stwierdzają hart ducha i poczucie humoru – jakże niezbędne w życiu każdego ucznia gimnazjum. Najważniejsze są jednak próba przyrzeczenia i próba wizerunku medialnego - bowiem wiążą go nicią braterstwa ze swymi starszymi kolegami i miejscem, w którym spędzi  kolejne trzy lata.
Przed kilkoma dniami  wszyscy nasi młodsi koledzy zostali zaliczeni do grona gimnazjalistów, ponieważ z powodzeniem przeszli przygotowany przez Radę Uczniowską test.

Mamy nadzieję, że będą się z nami czuli dobrze, włączą się w życie szkoły, skorzystają z jej  bogatej oferty  i czerpać będą satysfakcję z sukcesów odnoszonych w różnych dziedzinach życia.

Powodzenia!!!

 

Ognisko pożegnalne

WAŻNE SĄ TYLKO TE DNI …

Ognisko klasowe - klasa II e

18 września mieliśmy pożegnać trójkę naszych przyjaciół, którzy wyjeżdżali do Hiszpanii jako uczestnicy projektu Comenius WIU. Nie jest łatwo rozstać się na trzy miesiące, jeśli od wielu miesięcy, a nawet lat - wiąże ludzi bliska więź. Tyle radości, smutków … czasem silnych emocji wywołanych sprzeczkami … Jeszcze nie wyjechali, a my już za nimi tęskniliśmy.

Więcej…
 

Wyjazdy Indywidualne Uczniów Comeniusa

Wyjazdy Indywidualne Uczniów Comeniusa


To już 18 września piątka uczniów naszego gimnazjum wyjedzie do zaprzyjaźnionej szkoły w hiszpańskim Colindres. Wczesnym rankiem Monika, Zuzia, Emilia, Filip i Rafał rozpoczną swoją przygodę z obcym językiem i kulturą oraz samodzielnością i odpowiedzialnością. Ich pobyt i nauka za granicą potrwa aż 3 miesiące. Jestem pewna, że zdobędą nowe doświadczenia, umiejętności, przyjaciół oraz ogromną ilość niezapomnianych wrażeń. Jako jedyni gimnazjaliści w Polsce mają na tyle odwagi by zmierzyć się z nowym i nieznanym światem.
Oni będą naszą zagraniczną reprezentacją a my będziemy trzymać za nich kciuki. Powodzenia!!!


Basia Staniczek-Szurek
 


Strona 8 z 20