Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

Zebranie z rodzicami

Zebranie

Informujemy, że dnia 6 listopada (czwartek) o godzinie 17.00

odbędzie się spotkanie z rodzicami.

 

Podziękowanie

 

 

Wyjazd do Oświęcimia

Sprawozdanie z wycieczki do Oświęcimia


Dnia 20 października 2014 r. wszystkie trzecie klasy wraz z wychowawcami brały udział w jednej z najważniejszych wycieczek organizowanych w gimnazjum. Udaliśmy się do Oświęcimia, by zwiedzić muzeum Auschwitz - Birkenau. Celem wyjazdu było przybliżenie nam wielkiej tragedii, która miała miejsce w obozie w czasie II wojny światowej.    Gdy moim oczom ukazał się widok bramy wejściowej, czułam, jakbym właśnie została przeniesiona w czasie o 70 lat. Ogromny napis na czele „Arbeit macht frei” podsycał we mnie ciekawość: Co tak naprawdę się wydarzyło? Jeden krok i już znalazłam się na terenie obozu. Zwiedzanie przez nas bloki więzienne sprawiały, iż czułam ból i przygnębienie, lecz był taki, który zapamiętałam szczególnie. Największe wrażenie wywarł na mnie blok nr 11, tzw. blok śmierci. Na parterze mieliśmy okazję zobaczyć biuro esesmana dyżurnego oraz pokój więźniów funkcyjnych. Potem zeszliśmy do podziemi, gdzie znajdowała się cela św. Maksymiliana Kolbe i inne pomieszczenia, w których przetrzymywano ludzi skazanych na śmierć. Spacerując po bloku, miałam wrażenie, że widzę ludzi wyczerpanych, umierających z głodu, oczekujących na śmierć. Wzruszenie odebrało mi głos. Na dziedzińcu bloku nr 11 moim oczom ukazała się ściana śmierci, gdzie odbywały się egzekucje. Przy pozostałościach muru było pełno symbolicznych kwiatów i zniczy. Ja również zapaliłam znicz i postawiłam pod ścianą. Był to czyn, którym wraz z klasą oddaliśmy szacunek zmarłym, naszą postawą pokazaliśmy, że wciąż pamiętamy... Później przeszliśmy do bloku, w którym przewodnik zabrał nas do sali i pokazał zdjęcia Żydów zrobione w czasie, kiedy przebywali w obozie. Najbardziej wstrząsnęła mną fotografia przedstawiająca zmarłego niemowlaka. Ogarnął mnie głuchy żal. Następnie udaliśmy się do krematorium, gdzie naszym oczom ukazały się ogromne piece, w których palono ciała. Oblał mnie zimny pot, gdy uświadomiłam sobie, do czego zdolny może być człowiek.

Zwiedzanie zakończyliśmy w Brzezince, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć wagon, który przywoził więźniów, ruiny krematoriów oraz bloki mieszkalne. Wycieczka zakończyła się o godzinie 16.00 na parkingu obok szkoły.

Uważam, że w sercu każdego uczestnika wyjazdu pobyt w Muzeum pozostawił głębokie ślady. Już nigdy nie spojrzymy obojętnie na tragedie ludzkie, które wydarzyły się w czasie II wojny światowej. Miejsce Pamięci w Oświęcimiu powinno współczesnym ludziom uświadomić, jakie konsekwencje może wywołać wojna, chęć rządzenia światem i ludzka nienawiść. Myślę, że po tym wyjeździe nie każdy będzie żył jak dotychczas. Ja osobiście zaczęłam bardziej dostrzegać dobro w moim życiu i małe czyny, które sprawiają, że się uśmiecham. Ci, którzy nie są w stanie wyobrazić sobie bólu, strachu i śmierci.

Wycieczka była ciekawa i pouczająca, chociaż czuję smutek, gdy myślę o tragicznych wydarzeniach, które rozgrywały się zaledwie kilkadziesiąt lat temu.

Agata Widera  i Zuzanna Żurczak, klasa IIIe

(pod opieką pani Beaty Spakowskiej)

 

II Przegląd Twórczości Obcojęzycznej Dzieci i Młodzieży Miasta Rydułtowy

II Przegląd Twórczości Obcojęzycznej Dzieci i Młodzieży Miasta Rydułtowy

I znowu sukces! ….

W dniu 23 października 2014 r. wraz z koleżankami i kolegami z klas III e i I d wzięłam udział w II Przeglądzie Twórczości Obcojęzycznej Dzieci i Młodzieży Miasta Rydułtowy zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach. Prezentowane tam przedstawienia i utwory - począwszy od tych najmłodszych uczestników, czyli przedszkolaków, poprzez szkoły podstawowe, gimnazja aż po liceum - były na bardzo wysokim poziomie. Można śmiało stwierdzić, iż rydułtowskie przedszkolaki i uczniowie mają w „małym palcu” języki obce.

Nasze gimnazjum również pokazało swoja klasę. Występ nasz rozpoczął się od klasy III e, która wystąpiła z pięknym utworem „Vox populi”. Powagi tej piosence dodała choreografia i świetnie dobrane stroje - jak również fakt, że na scenie pojawili się wszyscy uczniowie tej klasy w ilości 30 osób. W prezentacji multimedialnej pokazaliśmy to, czego udało nam się dokonać w ciągu roku szkolnego 2013/2014, jeśli chodzi o wszelkie projekty zagraniczne. A o projektach opowiadali: Emilia Szurek, Rafał Pyszny, Robert Tkocz - z klasy IIII e oraz  ja - z klasy I d, którzy osobiście przeżyli cudowne chwile z rówieśnikami z Hiszpanii, Czech, Niemiec, Turcji i Portugalii. Na zakończenie klasa Id popisała się piosenką „Cups song” z roztańczonymi kubkami na parkiecie.

Wszyscy możemy być dumni, że nasza szkoła tak wiele robi w kierunku rozwijania języków obcych poprzez udział naszych uczniów w projektach.  I czekamy już na kolejne wyjazdy i przeżycia związane z naszym nowym projektem „Erasmus +”, o haśle: „How innovative we can be together”.  Myślę, że innym uczniom i może mnie samej uda się wyjechać w piękne miejsca i poznać wielu nowych, wspaniałych przyjaciół.

Julia Stacha kl. II d

(pod kierunkiem pani Beaty Spakowskiej)

 

Głosowanie na logo projektu Erasmus+

Zagłosuj na logo projektu "How innovative we can be together"!

 

Od 1 do 7 listopada wybieramy logo, które stanie się tym oficjalnym, promującym projekt i będzie

umieszczane na wielu materiałach, produktach naszej współpracy międzynarodowej.

Każde państwo partnerskie przygotowało 4 loga, a głos można oddać tylko na jedną propozycję.

Czekamy na Twój głos (kliknij poniższy link)!

lub

 

XII Festiwal Osób Niepełnosprawnych „TO JA”

TEATRALNE ZMAGANIA

 

Szkolna grupa  teatralna „WSZYSTKO GRA” prowadzona przez panią Joannę Frelich miała okazję wystąpić wraz z klasą specjalną pod opieką pani Justyny Wąsowskiej podczas XII Festiwalu Osób Niepełnosprawnych „TO JA”. Warto dodać, że grupę tworzą głównie najmłodsi uczniowie naszego gimnazjum i tak naprawdę jest to ich pierwszy występ na prawdziwej scenie. Występ, który nie tylko był sprawdzeniem swoich umiejętności aktorskich, spotkaniem z samym sobą, ale także wyzwaniem, jeśli chodzi o uczenie się odpowiedzialności za drugiego człowieka.
Była to opowieść o nas, o inności, o strachu i o chwili, która zmienia nasze całe życie.
Zastosowany podczas przedstawienia „Alicji w krainie czarów” teatr cieni, pozwolił porwać wszystkich w magiczny świat, z którego tak łatwo się nie wraca. W podróż, która trwale zmienia naszą codzienność.
Radość dawania innym napełniła nas nową energią i nowymi planami na przyszłość Uśmiech

Joanna Frelich

 

Dyskoteka szkolna

ANTYDEPRESIAK ZA NAMI!


W środę 29.10.2014 odbyła się dyskoteka - jako antydepresyjny środek na jesienne smutki oraz przemęczenie nauką. Zabawa była doskonała, mogliśmy wyszaleć się przy fajnej muzyce. Przyszliśmy ubrani kolorowo, by rozgonić jesienną szarość. Śmiechu, radości i zabawy było co nie miara -  rozgoniliśmy jesienne przygnębienie. Dobrze spędzić wolny czas w taki sposób w takim gronie. Dziękuję za wspólną zabawę - czekamy na więcej.

Sandra Adamczyk, RU

Więcej zdjęć tutaj.

 

Erasmus+ przyznany

eu flag-erasmus_vect_pos.jpg - 135.01 Kb

"How innovative we can be together." / "Razem możemy być bardziej innowacyjni."

 

Miło jest nam poinformować, że wniosek naszej szkoły o dofinansowanie do projektu How innovative we can be together w programie Erasmus+ został zaakceptowany przez Agencję Narodową, i jest jednym z 32 wniosków w całym kraju, które uzyskały akceptację Komisji Europejskiej na 211 wszystkich złożonych w tej akcji :)
Projekt będzie trwał od września 2014 do sierpnia 2016 roku. Nasi partnerzy to: Hiszpania, Portugalia, Turcja i Litwa.
Istotą projektu będą nowoczesne technologie w służbie uczeniu się.  Autorami wniosku są pani Beata Steuer i pan Sebastian Grela.

Zachęcamy całą społeczność szkolną do udziału w projekcie


 

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora a Komisja Europejska i Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

 

Różaniec misyjny

Różaniec misyjny

 

W piątek 24 października nasza młodzież prowadziła nabożeństwo różańcowe w intencji Misji Świętych. Ubrani w stroje charakterystyczne dla danego kontynentu oraz z flagami w pięciu kolorach, w rytmie muzyki zbliżali się do ołtarza na którym wystawiony był Najświętszy Sakrament. Wykorzystując umiejętności językowe modlitwa różańcowa odmawiana była przez uczniów w językach: łacińskim, japońskim, polskim, angielskim i hiszpańskim.

 

Październik miesiącem bibliotek szkolnych

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Książka to Twoje okno na świat

 

22.10.14 r. w naszej szkolnej bibliotece odbyła się akcja promująca czytelnictwo. Koleżanki z 2b na długich przerwach w zaciszu biblioteki czytając, wprowadzały nas w inny świat.

W tym dniu została także przeprowadzona ankieta na temat czytelnictwa. Wyniki poznacie za tydzień. A wszystko to odbywa się w ramach projektu edukacyjnego:

JAK ZACHĘCIĆ MŁODZIEŻ DO CZYTANIA?

CZYTAM, WIĘC WIEM

PS. Wiadomość z ostatniej chwili. Panie bibliotekarki wybierają się na zakupy (książkowe oczywiście). Jeśli macie pobożne życzenia … zapraszamy


 

Słodka niedziela - 19 padziernika

Słodka niedziela - 19 października

 

19 października w naszym kościele odbyła się „Słodka niedziela” rozpoczynająca Światowy Tydzień Misyjny. Tak jak i w zeszłym roku zaangażowani wolontariusze misyjni, czyli uczniowie i absolwenci z naszego Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach upiekli przeróżne słodkości - od ciast po babeczki. Jednak same upieczenie ciasta to nie wszystko! Pracy było znacznie więcej, jednak rąk do pomocy nie zabrakło. Ciasta można było nabyć po każdej Mszy świętej za złożoną ofiarę pieniężną.
Nad całą pracą związaną z przygotowaniem czuwała Siostra Longina. Suma ze sprzedaży słodkości wyniosła 1522 zł. Została przekazana na wyposażenie domu dla dzieci niepełnosprawnych w Gulu (Uganda).
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie jeszcze więcej chętnych do upieczenia ciasta, by jak najwięcej rówieśników z krajów misyjnych przez naszą ofiarę i modlitwę otrzymało skuteczną pomoc. Więcej zdjęć tutaj.


Napisała Estera  Ślęczka kl. IIIb

 

Wyceiczka do Krasiejowa

Wycieczka klas drugich do Krasiejowa

Mądrość jest zagadką…

… tym przyjemniej rozwiązywać zagadki. A nadal największą i najbardziej kuszącą zagadką jest tajemnica naszego pochodzenia. Mimo że co rusz pojawiają się nowe koncepcje powstania świata i człowieka, z utęsknieniem czekamy na naukowy dowód potwierdzający każdą z nich.

Krasiejów to miejsce, poprzez które – grudka po grudce - odkrywana jest wielka TAJEMNICA ISTNIENIA. Tu namacalnie można doświadczyć obecności prehistorycznych gadów i poczuć atmosferę czasów, w których żyli nasi odlegli przodkowie. Tu można nauczyć się pokory dla swojej wiedzy… a raczej niewiedzy i współuczestniczyć w odczytywaniu znaków historii. Dlatego tak cenna jest każda chwila spędzona w tym miejscu.

Wszystko to spowodowało, iż nauczyciele uczący w naszej szkole, dnia 15.10.2014 r., zorganizowali  wycieczkę właśnie  do Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy 2d i 2c wraz z opiekunami.

Zwiedzanie Jura Parku rozpoczęliśmy od podróży w odległą przeszłość. Kapsuła Czasu zaniosła nas do magicznego Tunelu Czasu liczącego 300 metrów długości, dzięki któremu byliśmy świadkami powstawania Wszechświata, narodzin pierwszych żywych organizmów i życia na Ziemi, wędrówki kontynentów, a nawet zajrzeliśmy do paleozoicznych mórz, gdzie podziwialiśmy ich mieszkańców.


Więcej…
 

Zajęcia z zoologii

„Miarą człowieczeństwa jest stosunek do zwierząt”

 

W czwartek 9 października odbyły się w naszej szkole zajęcia z zoologii, które prowadzone były przez pana Andrzeja Pająka. Warsztaty prowadzone są w naszej szkole cyklicznie i finansowane są z funduszu przeznaczonego na edukację ekologiczną młodzieży.
Zajęcia przeznaczone były dla wszystkich drugoklasistów. Uczniowie mieli okazję poznać kilkadziesiąt gatunków ssaków. Poszerzyli swoje wiadomości zdobyte na lekcjach biologii. Pan Pająk prowadził zajęcia w bardzo ciekawy sposób, prezentując wybrane gatunki ssaków, zwracając uwagę na wymagania danego organizmu  i  ucząc rozpoznawania ich.
Nieodłączną tematyką zajęć jest ochrona zwierząt i środowiska naturalnego. Poprzez lekcje zoologii nauczyciel wykształcał u uczniów szacunek do całego świata otaczającej nas przyrody.
Stosunek do zwierząt jest ważnym czynnikiem charakteryzującym współczesnego człowieka, dlatego organizując tego typu zajęcia mamy nadzieję, że wykształcimy w młodych ludziach wartości, które zlikwidują problem bezdomności, porzucenia zwierząt i zapobiegną aktom agresji.

 

Zagraj w filmie


Statyści pilnie poszukiwani!


Szanowni Państwo,
Jesteśmy agencją aktorską i castingową, która ma zaszczyt współpracować przy filmie „Gwiazdy” Jana Kidawy Błońskiego. Opowiada on o legendarnej drużynie Górnika Zabrze, z której wielu piłkarzy grało w reprezentacji Polski w jej najlepszych czasach.
Zdjęcia ruszają już 24 października w Zabrzu i trwać będą do końca stycznia 2015 roku. Do filmu poszukujemy ponad 300 osób do różnych ról statystów i epizodystów, w tym także dzieci.
Casting jest oczywiście bezpłatny.
Więcej informacji na plakacie obok.

 

Festyn szkolny 2014

 

„Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa”

PRZEKRACZAMY GRANICE

„Jak aktywnie i zdrowo spędzać wolny czas” – mogłeś się dowiedzieć na XV Festynie w Gimnazjum nr 1

Z całą pewnością uśmiech i dobra zabawa, pomimo niesprzyjającej pogody, były dewizą festynu odbywającego się 26 września w Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach. Głównymi bohaterami  festynu byli sami uczniowie, którym nie brakowało pozytywnej energii. Nie zabrakło także absolwentów - ich uczestnictwo to już tradycja. Dopisali zawsze niezawodni rodzice i dziadkowie, nauczyciele,  władze miasta, ksiądz proboszcz, znajomi - jednym słowem przyjaciele naszej szkoły. Mile widzianym gościem, którego niestety zabrakło, było obrażone chyba na nas słońce.

Festyn odbywał się w ramach realizowanego projektu polsko-czeskiego „Healthy Lifestyle”. Jego tytuł brzmiał: „Jak aktywnie i zdrowo spędzać wolny czas”. Atrakcjami święta szkoły były niezwykle kreatywne działania uczniów oraz  przygotowane przez poszczególne klasy stoiska ze smakołykami. Były słodycze, zdrowe napoje i soki, specjały śląskiej kuchni, okazały  tort,  grillowane kiełbaski oraz pieczone kartofle - a wszystko to okraszone wspaniałą muzyką, rytmicznymi tańcami, występami kabaretowymi. Zgrabnych tancerzy z „Jeziora  łabędzie” z pewnością nikt nie zapomni. Odbyły się także rozgrywki sportowe z udziałem naszych uczniów, kolegów z Opawy, nauczycieli i rodziców. Gwiazdą wieczoru - kończącą tegoroczny festyn - był zespół  „The Secret Project ”.

Wszyscy mamy ogromną nadzieję, że za rok odbędzie się kolejna edycja festynu, na której my zagościmy już jako absolwenci. Święto Pieczonego Kartofla zawsze dla wszystkich  jest wielkim wydarzeniem. Wierzymy, że za rok dopiszą nam również wspaniałe humory, ale tym razem zamiast deszczu  na niebie zagości  słońce.

Do zobaczenia za rok! Uczniowie klasy 3E

Całą sztuką w nauczaniu jest znalezienie dla każdego ucznia takiego zadania, w którym mógłby osiągnąć sukces. W ten dzień tak wielu z nich zaistniało czy to na scenie, czy w rozgrywkach sportowych, czy też w artystycznych dekoracjach lub w  jeszcze wielu innych działaniach, które można było zobaczyć w każdym miejscu szkoły. Gratuluję wszystkim nauczycielom!  A rodzice?! Ich zaangażowanie w kulinarnych popisach, pieczeniu kartofli, a także w wspieraniu uczniów zasługuje na uznanie. Wszystkim gościom, którzy nie bacząc na pogodę przybyli, też dziękuję i mam nadzieję, że był to czas pełen atrakcji. Co należy sądzić o absolwentach, często już studentach, którzy tak tłumnie przybywają do „starej” szkoły?

Uczniowie, komentując piątkowe wydarzenie, żałowali, że tak szybko się skończyło. Może jeszcze więcej konkursów, rozgrywek, muzyki, a może i tańce przy ognisku? Chcieli więcej i to jest najlepsze potwierdzenie, że było atrakcyjnie.

Nauczyciele i uczniowie z Czech też byli pod wrażeniem różnorodności i rozmachu przedsięwzięcia.

„Ważne jest, aby być razem” - ten wpis do kroniki jednego z rydułtowików najlepiej  oddaje ideę naszego „Kartofla”!

Alicja Kołodziej dyr. G1

Zobacz zdjęcia z festynu tutaj.

Więcej…
 

Trzymaj formę

Odżywiaj się zdrowo!

 

W ramach projektu edukacyjnego „Trzymaj formę” i akcji świetlicy uczniowie w dniu dzisiejszym (08.10.2014) mogli degustować zdrową sałatkę marchwiowo-jabłkową. Usłyszeli też audycję przypominającą zasady zdrowego odżywiania. Tego typu akcje będą odbywać się cyklicznie - raz w  miesiącu.

 


Strona 8 z 26