Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

Lekcja Skype z uczniami hiszpańskimi

W piątek 24 kwietnia odbyła się w naszej szkole lekcja języka angielskiego wraz z uczniami ze szkoły w Hiszpanii. Kontakt odbywał się w trybie videokonferencji za pomocą komunikatora Skype. W lekcji wzięła udział grupa uczniów z klasy 1c wraz z nauczycielem języka angielskiego, panią Marzeną Wycisk. Uczniowie udzielali wcześniej przygotowanych odpowiedzi na wybrane przez siebie pytania, które dotyczyły życia szkoły, tradycji czy też postrzegania kraju szkoły partnerskiej. Mimo drobnych problemów technicznych lekcja przebiegła w miłej atmosferze. Dowiedzieliśmy się na przykład, że Hiszpanom Polska kojarzy się z zimnym Morzem Bałtyckim, Warszawą, Krakowem i dużą ilością ciekawych miejsc do zwiedzania, zaś nasi uczniowie słysząc „Hiszpania” odpowiadają: „słoneczne wakacje” i „klub piłkarski Real Madryt”, co zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem przez fanów tego klubu w szkole hiszpańskiej. Po skończonej lekcji obie strony wyraziły chęć kontynuowania tego typu zajęć.

Marzena Wycisk

 

NASI SZKOLNI GIGANCI !

„Nie ma nic piękniejszego,
jak człowiek czynu zdolny do myślenia i czucia.”

H. Elzenberg

Ogromną wiedzą i umiejętnościami w bieżącym roku szkolnym 2014/2015 wykazali się nasi uczniowie zdobywając tytuł Finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego - Kinga Panek (IIIa) z biologii i Rafał Pyszny (III e) z wiedzy o społeczeństwie. Chęć podjęcia wyzwania, wytrwałość, sumienna praca i pasja stały się podstawą ich sukcesu. Gratulujemy i życzymy naszym uczniom, aby zdobyte laury motywowały ich do dalszej nauki i zdobywania nowych doświadczeń  przynoszących  wielką satysfakcję. Uczniów wspierały merytorycznie i „duchowo” nauczycielki – Dominika Urbanek i Ewa Skaba.

Więcej…
 

8 maja jest Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek

Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie skierowane pierwotnie tylko do bibliotekarzy stało się świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego zarówno książnice publiczne jak i uniwersyteckie organizują wiele konferencji, warsztatów i spotkań dla czytelników.

Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi: „WYBIERAM  BIBLIOTEKĘ”.

Zapraszamy o udziału w akcji BOOK CROSSING – UWOLNIJ KSIĄŻKĘ, a także do konkursów organizowanych przez szkolną bibliotekę:

Konkurs na plakat pt. „Moje wspomnienia o Papieżu Janie Pawle II” i Konkurs Fotograficzny „Przyłapani na czytaniu książek Jana Pawła II”.

Wszelkich informacji na temat konkursów udzielają pani Godzwon i pani Frelich.

 

MATEMATYCZNE TALENTY NA START!

To, że w naszej szkole talentów matematycznych nie brakuje, potwierdza fakt, że licznie uczestniczą w różnorodnych konkursach i niezmiennie odnoszą w nich sukcesy.
Kolejne laury zdobyli oni 28 kwietnia br. w Zespole Szkól nr 2 w Rybniku. To tu  odbył się  finał X Konkursu na Projekt Matematyczny. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 2d: Marek Bizoń, Szymon Frelich i Maciek Swierczyna.
Dzięki oryginalnej i zaskakującej prezentacji zajęli pierwsze miejsce. Ich praca dotyczyła "Ciekawych własności sześcianu". Opiekunem projektu była pani Klaudia Kolar.

Gratulujemy sukcesu!

Więcej…
 

SPORTOWCY GÓRĄ

Ten rok, podobnie jak poprzednie lata, obfituje w sukcesy sportowe naszych uczniów. Różnorodność zawodów i znacząca liczba młodzieży uczestniczącej w nich są dowodem na to, że umacnia się moda na sport a w młodych ludziach silny jest duch rywalizacji. Niewątpliwie przyczynia się do tego pasja i profesjonalizm prowadzących drużyny i zespoły nauczycieli oraz trenerów. Gratulujemy i życzymy wszystkim wysokich miejsc na podium!

SUKCESY:

  • Marta Handschuh , Agata Stebel zajęły 1 miejsce w rejonie oraz  3 miejsce w województwie w  Finale Gimnazjady Młodzieży Szkolnej Województwa Śląskiego w szachach dziewcząt
  • Piotr Żyliński,  Kacper Bilczewski zajęli 1 miejsce w rejonie i 3 miejsce w  województwie w  Finale Gimnazjady Młodzieży Szkolnej Województwa Śląskiego w szachach chłopców; opiekun: Ewa Skupień
  • Drużyna chłopców zajęła 2 miejsce w powiecie w zawodach piłki siatkowej ; opiekun: Sławomir Szurek
  • Drużyna dziewcząt zajęła 1 miejsce w  powiecie w biegach przełajowych; opiekun: Sławomir Szurek
  • Drużyna dziewcząt zajęła 3 miejsce w powiecie w powiatowych zawodach piłki siatkowej; opiekun: Bogusława Kubik
  • Drużyna dziewcząt zajęła 3 miejsce w zawodach powiatowych w piłce nożnej; opiekun: Bogusława Kubik

NAJWIĘKSZY SUKCES NASZYCH CHŁOPCÓW

Niedawno Drużyna chłopców awansowała do finału powiatowych zawodów w piłce nożnej, pokonując ponad 20 utytułowanych drużyn. Dzisiaj, tj. 29.04.2015 r. chłopcy rozegrali spotkania w ramach finału i zdobyli 3 miejsce. To największy sukces piłkarzy ze wszystkich dotychczasowych. Opiekunem drużyny i trenerem jest p. Sławomir Szurek.

Gratulujemy!

 

NASI OLIMPIJCZYCY

2 lutego 2015 r. nasi uczniowie: Victoria Zondlo (3e), Konrad Sowula (2a) i Natalia Niewrzoł (3d) awansowali do
II etapu V Olimpiady Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów
. Organizatorem jej jest  Wyższa Szkoła Języków Obcych im. S.B. Lindego w Poznaniu.
Olimpiada ta odbywa się poprzez platformę internetową,
a opiekunami finalistów są: p. Anita Kubik oraz p. Sebastian Grela.

Całą grupkę wyróżnia pracowitość, pasja w zdobywaniu wiedzy oraz duża sprawność w posługiwaniu się językiem angielskim.

WIELKIE BRAWA DLA WSZYSTKICH!

 

NOWI LAUREACI KONKURSU

Miło nam donieść, że Robert Tkocz z klasy 3e oraz Estera Ślęczka z klasy 3b zostali Laureatami XVIII Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz.” Dla Roberta jest to już 2 sukces w tym konkursie - w ubiegłym roku też otrzymał tytuł Laureata. Opiekunką obojga uczniów jest s. Maria Longina Płaczek.

Jesteśmy bardzo dumni z odniesionego sukcesu, który jest dowodem nie tylko wiedzy, ale i ogromnej dojrzałości tych młodych ludzi.

Gratulujemy im i opiekunce! Podziwiamy za pracowitość!

 

ANIA WIELKA!

Ta dziewczyna zachwyca po raz kolejny! Ania Kolbusz z klasy 3e w dniach 23-25.04.2015 r. uczestniczyła w  II Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Fernanda Sora w Czechach, w miejscowości Frydek-Mistek, w którym pokonała ponad 20 gitarzystów i zajęła 2 miejsce w III kategorii.

Kolejny spektakularny sukces Ani świadczy o jej wielkim talencie i prawdziwej miłości do instrumentu, z którym związała swe życie. Ta wrażliwa i delikatna dziewczyna potrafi opanować emocje w krytycznych momentach i ukazać pełnię swego wnętrza.

Ania doskonali swe umiejętności w Szkole Muzycznej im. Szafranków.

Gratulujemy Ani i życzymy kolejnych sukcesów … w nowej szkole!

 

SPOTKANIE Z PISARZEM THOMAS ARNOLD W NASZYM GIMNAZJUM

27 kwietnia w naszej szkole wiele się działo. Najbardziej intrygujący był moment, w którym nieoczekiwanie na podłodze dolnego korytarza pojawił się obrys ludzkiej postaci - wykonany białą kredą. Szybko zgromadziła się wokół niego spora grupka uczniów, która zaczęła spekulować na temat niecodziennego zjawiska. Pikanterii dodawał fakt, że obrys został odseparowany od reszty otoczenia taśmą z napisem: „Policja”, a w oknach pojawiły się ciemne zasłony budujące nastrój grozy.

Więcej…
 

 

„MAM BIAŁO-CZERWONE SERCE …”

Pod takim hasłem spotkaliśmy się, jak co roku, na uroczystej akademii, aby uczcić ważne dla nas majowe święta. A jest ich wiele… Święto Ludzi Pracy, Flagi Rzeczypospolitej, Konstytucji 3 Maja,  III powstania śląskiego, zakończenia II wojny światowej czy Dzień Europy … Każde z nich ma inną wymowę, inny charakter i czego innego dotyczy. Ale niosą własne wartości, uniwersalne – mądre, poważne, piękne i pełne zadumy nad czasem minionym.

Więcej…
 

W piątek 24 kwietnia zostało zorganizowane "Sprzątanie świata" przez Towarzystwo Miłośników Rydułtów, w którym uczniowie naszego gimnazjum brali udział. Wspólnie sprzątaliśmy okolicę Machnikowca. Po pracy odbyło się wesołe ognisko, pieczenie kiełbasek i śpiewy. Dzięki tej imprezie nasze miasto stało się czystsze, a my spędziliśmy miło czas.

Wiktoria Kaleta

 

 

 

Więcej…
 

Spotkanie z rodzicami

Informujemy, że dnia 28 kwietnia (wtorek) o godzinie 17.00

odbędzie się zebranie rodziców.

 

DOWÓZ DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH

do szkół i ośrodków poza miastem Rydułtowy

(kliknij tutaj)

 

 

 

NAKRĘTKOWA BITWA

W szkole odbył się międzyklasowy konkurs na zebranie jak największej ilości zakrętek.

Oto wyniki:

I miejsce - KLASA III a - 35,245 kg
II miejsce - KLASA III e - 26,018 kg
III miejsce - KLASA I d - 22,479 kg

Z całej szkoły wyłoniliśmy również indywidualnego zwycięzcę, został nim

ŁUKASZ MYŚLIWIEC

z klasy I d, który zebrał 13,710 kg zakrętek.

Cała szkoła zebrała około 160 kg nakrętek.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie !!!

Szymon Marker, RU

 


Strona 8 z 31