Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach

Wycieczka objazdowa po okolicy

 

5 maja klasa II d z Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach oraz uczniowie ze szkoły w Lyskach wyruszyli na nieznane nam szlaki naszego regionu. Wycieczkę przygotowała dla nich Stanisława Gryt – mama jednego z uczniów. Teraz z całą pewnością mogą oni stwierdzić, że blisko nie znaczy nudno.
Prześledźmy trasę ich wędrówki – wyruszyli z Pstrążnej. W tej miejscowości odwiedzili grób Antoniego Tomiczka, patrona Gimnazjum w Lyskach, co było pretekstem do poznania jego historii życia. Był to polski pilot wojskowy i sportowy, weteran II wojny światowej, major WP w stanie spoczynku. Później grupa skierowała się do kościoła p.w. św. Mikołaja – jest to najstarszy zabytek w Pstrążnej, początki jego historii sięgają XIV w. Z kolei najciekawszym pomnikiem przyrody był dąb szypułkowy.

Więcej…
 

Informujemy, że dzień 5 czerwca (piątek) jest wolny od zajęć lekcyjnych.

Świetlica szkolna czynna będzie w godzinach 7.00 - 15.00.

 

„Z Temidą za pan brat …”

Dnia 29 maja b.r. uczniowie klas IIIc i IIIe wraz z nauczycielką historii Ewą Skaba gościli na lekcji wiedzy o społeczeństwie p. Izabelę Świerczek – sędzię Sądu Rejonowego w Raciborzu. Pani sędzia w bardzo przejrzysty sposób przybliżyła tematykę zagrożeń czyhających na młodych ludzi i ich prawne konsekwencje. „Nieznajomość prawa szkodzi” – ta stara rzymska maksyma powinna być znana każdemu. Nikt nie może zasłaniać się nieznajomością norm prawnych niezależnie od tego, jak skomplikowane, nieczytelne i trudne jest prawo. Warto je znać i przestrzegać! Piątkowe spotkanie być może zachęciło niektórych uczniów do podjęcia wyzwania – chcę w przyszłości studiować prawo … - z cała pewnością warto.

Pamiętajmy zatem, że „żaden kraj nie może być dobrze rządzony, dopóki wszyscy jego obywatele nie będą pamiętać, że oni są strażnikami prawa” ( M. Twain).

 

Lekcja ze szkoła litewską poprzez program Skype

Dnia 28 maja przeprowadziliśmy kolejną lekcję wpisującą się w program projektu Erasmus+. Tym razem naszymi partnerami byli uczniowie ze szkoły litewskiej, którzy współtworzyli te zajęcia z klasą 2C. Nasz temat przewodni to Nowoczesne gadżety technologiczne obecne w naszym życiu na co dzień. Uczniowie po obu stronach odpowiadali na pytania stawiane przez nauczycieli z ich szkół, m. in. Które z nowoczesnych urządzeń jest najbardziej przydatne i dlaczego? lub Jakie są zalety i zagrożenia korzystania z nowoczesnych urządzeń? Lekcja przebiegła w miłej atmosferze. Uczniowie poznali nowe słownictwo oraz ćwiczyli umiejętność mówienia w języku angielskim. Przed nami zaś dalsze wspólne zajęcia ze szkołami z zagranicy.

Sebastian Grela

 

Bezpieczne wakacje 2015

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami akcji "Bezpieczne wakacje 2015"

Akcja rusza już 1 czerwca i adresowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej w wieku od 5 do 16 lat. Celem akcji jest podniesienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie spędzania wolnego czasu, uświadomienie zagrożeń związanych z podróżą, wypoczynkiem. Więcej informacji tutaj.

 

Spotkanie ze znaną osobą

W roli artysty

W ramach realizowanego przez nasze gimnazjum projektu Erasmus+ 25 maja w Ognisku Plastycznym w Rydułtowach odbyło się spotkanie ze znaną osobą. Osobą, której imię znane jest nie tylko w naszym rejonie, kraju, a nawet poza jego granicami jest dr hab. Franciszek Nieć – artysta, grafik, wykładowca, dyrektor Ogniska Plastycznego.

W pierwszej części spotkania uczniowie mogli bliżej poznać artystę, zadać mu wiele pytań, zobaczyć jego miejsce pracy. Zaś druga część – to warsztaty, uczniowie wykonywali linoryty, pracowali tą samą techniką, w jakiej specjalizuje się Franciszek Nieć. Wystawa ich prac już niedługo w naszej szkole.

Więcej…
 

W środę 20.05.2015 odbyła się dyskoteka szkolna NA ROCKOWO !!! Zabawa integrowała uczniów nie tylko naszej szkoły - ale również gości z Niemiec - grupę  uczniów z projektu z PNWN. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym  - uczniowie przynosili nakrętki, by wspomóc akcje charytatywne odbywające się w naszym mieście. Zabawa była znakomita, uczniowie radośni i pogodni. Dziękuję wszystkim za udaną imprezę.

opiekun RU - M.Pyszny

Więcej…
 

Nakrętkowa bitwa charytatywna

(wersja angielska zamieszczona pod polską)


W czasie ostatnich tygodni w naszej szkole miał miejsce wyjątkowy konkurs, trwał on od  9 do 27 marca. Duże zainteresowanie młodzieży spowodowało przedłużenie konkursu do 1 kwietnia. Uczniowie mieli za zadanie zbierać plastikowe nakrętki, by pomóc chorej dziewczynce. Więcej informacji o nakrętkowej bitwie zdradzi nam pani Kasia Połomska, jedna z organizatorek akcji charytatywnej.

Więcej…
 

CYFERKA W NATARCIU

13 maja 2015 roku w Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu Śląskim odbył się już po raz piętnasty  Powiatowy Konkurs Matematyczny „Cyferka” – przeznaczony dla uczniów klas I i II gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowali: Szymon Frelich i Marek Bizoń z klasy 2d. Obaj otrzymali wysoką liczbę punktów, a Szymon Frelich został zdobywcą pierwszego miejsca! Po raz pierwszy z konkursu matematycznego wracaliśmy z PUCHAREM! To duży sukces, ponieważ w konkursie brali udział najlepsi "matematycy" ze szkół gimnazjalnych w naszym powiecie. Szymonowi serdecznie gratulujemy, a uczniów obecnych klas pierwszych zachęcamy do spróbowania swoich sił w przyszłym roku szkolnym:)))

Klaudia Kolar

Więcej…
 

Nakrętkowa Bitwa !!!


12 maja Rada Uczniowska nagrodziła wspaniałymi ciastami zwycięskie klasy, czyli Id, IIIa oraz IIIe. Uczeń Łukasz Myśliwiec otrzymał wejściówkę do naszego kina RCK. Gratulujemy nagrodzonym i prosimy - zbierajcie dalej nakrętki gdyż wszystko to jest przeznaczane dla osób, które są w wielkiej potrzebie.

Rada Uczniowska

 

Matematyka Bez Granic

Dzisiaj reprezentanci klas trzecich wraz z opiekunem pojechali do Rybnika na finał konkursu Matematyka Bez Granic - czyli rozdanie nagród. Nasze klasy wypadły całkiem nieźle w konkursie - najlepsza w naszej szkole okazała się klasa IIIe osiągając 6 miejsce w powiecie - gratulujemy wszystkim klasom udziału i zabawy z matematyką. Uczniowie otrzymali nagrody - wspaniałe słodkości dla całej klasy.

M.Pyszny

 

TURBULENCJA nadal śpiewa i zwycięża!

Zespół wokalny o nazwie „Turbulencja” od trzech lat jest wizytówką naszego gimnazjum, biorąc udział w różnorodnych konkursach i przeglądach muzycznych.

14 i 15 kwietnia 2015 r. odbyły się przesłuchania do Festiwalu Piosenki Młodzieżowej w Czerwionce–Leszczynach. Nasz flagowy zespół zakwalifikował się na listę laureatów. Dnia 05.05.2015 wziął udział w koncercie laureatów zdobywając NAGRODĘ SPECJALNĄ STAROSTY RYBNICKIEGO. Warto dodać iż, w festiwalu wzięło udział 158 podmiotów wykonawczych z całego Województwa Śląskiego.

 

Więcej…
 

13.03.2015 odbyła się kolejna edycja Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Młodzieżowej „Droga do gwiazd przez gimnazjum.”

Agata Latacz, Kinga Krauspe, Emilia Szurek, Victoria Zondlo oraz Zuzanna Żurczak – członkinie tego zespołu - zajęły na nim  II miejsce w kategorii zespoły wokalne.

Warto dodać, iż dziewczyny biorą udział w zajęciach zespołu „NONSENS” działającego przy OPP w Rydułtowach, który na tymże festiwalu zajął III miejsce w kategorii zespoły wokalno-instrumentalne. 26.03.2015 r. w Knurowie odbył się koncert laureatów,  którego jednym z punktów był koncert naszego zespołu. Opiekunem obu zespołów jest p. Stefan Drożdżok.

S. Drożdżok, B. Spakowska

 

Witaj Warszawo!

W dniach 13-15.05.2015 klasy trzecie brały udział w wycieczce do Warszawy. Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy, Studia TVP, Zamek Królewski, Wilanów, Muzeum Powstania Warszawskiego i Sejm - tam byliśmy. Braliśmy udział w spektaklu teatralnym pt. "Mayday" wywołującym dużo emocji. Była to bardzo udana wycieczka. Szkoda tylko, że ostatnia w takim gronie.

Zobacz zdjęcia tutaj.

 

W dniach od 18 do 22 maja 2015 gościć będziemy 22 uczniów i 3 nauczycieli w ramach wymiany młodzieży ze szkołą partnerską  Elisabeth – von – Thüringen Realschule z Reken. Tematem projektu jest „Moja przyszłość w Europie”.

 

Welcome home!


Dzisiaj w szkole mieliśmy niezwykłych gości. Odwiedzili nas panowie ze Stanów Zjednoczonych, tzw. native speakerzy, którzy przyjechali do Polski z rodzinną wizytą. Jeff Zondlo (Marshfield) i Michael Becker (Eau Claire) pochodzą ze stanu Wisconsin, który położony jest na północy USA, przy granicy z Kanadą, nad Wielkimi Jeziorami. Nasi goście poprowadzili zajęcia w kilku klasach, przybliżając uczniom różne ciekawe fakty na temat życia w Stanach Zjednoczonych. Całość wzbogacona była interesującą prezentacją multimedialną. Uczniowie z dużą ciekawością wysłuchali wszystkich informacji, a później zadawali pytania naszym gościom, oczywiście w języku angielskim. Mamy nadzieję, że w czerwcu uda się przeprowadzić kolejne takie zajęcia. Na koniec zaś chcielibyśmy podziękować, uczennicy klasy 3e, Victorii Zondlo, gdyż to dzięki jej inicjatywie całe spotkanie doszło do skutku.

Sebastian Grela

Więcej…
 


Strona 8 z 32